Lucie Valešová: Sluneční brýle obsahují sluneční filtry, které chrání oči. Stačí i kšilt, pokud se slunce neodráží do očí

9. dubna 2023·Životní styl·Barbora Turková·Romana Navarová

Lucie Valešová. (Foto: Frekvence 1)

Hostem Press klubu u Romany Navarové byla primářka a oční lékařka Lucie Valešová. V jakém ročním obdobím trpí nejvíce naše oči? Jak je to s dostupnosti léků a jak s alergiemi bojovat? A na co si dát pozor ve sladké a ve slané vodě?

Alergie jsou na jaře velkým tématem u mnoho lidí. A to je důvod, proč naše oči nejvíce trpí právě nyní. „Trpí sennou rýmou a alergickým zánětem spojivek, což velké množství lidí obtěžuje. Do toho jsou i různé virózy, kterými naše oči také trpí. Dochází k přehnané aktivizaci imunitního systému tím, jak v moderním prostředí jsou všude nějaké alergeny, takže tělo jim je vystaveno a musí imunitně na něco reagovat.Pak dochází k té přemrštěné reakci, které je mnohem větší, než by byla přirozená a tím dojde k alergii,” vysvětluje očařka celkový vznik alergií. Ze zvýšeným zájmem pacientů s alergiemi se ale na klinice nesetkala. Je to tím, že nemají ambulanci a věnují se především odstraňování očních vad, o které je nyní obrovský zájem.

Typickým příznakem je svědění očí. „Když je zánět spojivek infekční, tak tam je pálení či zarudnutí, ale u alergie je pocit svědění. Otok nebývá rudý, ale spíš vodnatý a růžový, často otečou spojivky a víčka, někdy je i hlen v očích, který zasychá a lpí na řasách, což ho může řezat,” popisuje lékařka a dodává, že málokdy se stane, že by se alergie projevila třeba ve třiceti. „Většinou je to od dětství a dítě má do toho třeba ještě ekzém. V pubertě se přidává zánět spojivek a nosních dutin. Nejdůležitější je, aby o sobě člověk věděl, že je alergik a v tom období si nechá udělat testy na, co je alergický. Když to ví, tak v době, kdy kvete to, na co je alergický, si preventivně vzal histaminika, která to výborně tlumí a může normálně existovat,” vypočítává Valešová a dodává, že nejlépe je, když se lidé budou vyhýbat tomu, co je dráždí. „Pokud se člověk vrátí z venku, je dobré si vypláchnout oči vodou a osprchovat se, aby se odstranily všechny alergeny, které ulpěly na kůži a sliznici. Alergická reakce pak může být menší.

Kšilt stačí, ale pozor na horách a u moře

Existuje domněnka, že záněty jsou způsobené ze slunce, ale příčin může být více. „Máme imunitní příčiny, to je alergie. Pak jsou infekční, kde jsou nejčastěji virové záněty a pak jsou chemické nebo radiační, což je sluneční záření, které může oči podráždit a způsobit potíže. Prakticky všechny sluneční brýle, i ty levné, obsahují sluneční filtry, které dostatečně chrání oči. Stačí i kšilt, pokud se vám slunce neodráží do očí. To se ale děje třeba u vysokohorského lyžování nebo u mořské hladiny, takže tam kšilt nestačí,” upozorňuje lékařka.

Brzy začne období dovolených a i u moře nebo i ve sladké vodě by si lidé měli dát pozor. „V rybníku hrozí infekce hlavně těm, kteří nosí kontaktní čočky.Do čoček se mohou infekce vnořit, a protože kontaktní čočka sama o sobě dráždí oko, tak když se to takto potká, tak tam může dojít k zánětu rohovky nebo k vředu. Většinou před létem se často setkáváme s pacienty, kteří chtějí laserem odstranit oční vady. U slané vody dochází ke kombinace ozáření sluníčkem, kdy se poškodí povrch oka a přílišné chemické působení soli z moře. Dochází tam k pálení, dráždění a oči jsou spíš podrážděné,” vysvětluje lékařka Lucie Valešová.

Životní styl - další články

Doporučujeme