PORADNA FREKVENCE 1: Úžeh a úpal? Může vám jít o život!

Že se na prudkém slunci můžeme spálit, ví každý. Ale sluneční paprsky nám mohou způsobit i úžeh a úpal. Znáte jejich příznaky a rizika?

Úpal je zákeřný

Úpal vzniká přehřátím organismu. Přivodíte si ho, pokud se vystavujete vysokým teplotám a nemáte dostatečný pitný režim. Centrum v mozku, které za běžných okolností reguluje naši teplotu, přestane najednou fungovat. Teplota pak rychle stoupá. Pokud překročí 40°C, může dojít k vážným orgánovým postižením.

Příznaky: bolest hlavy, světloplachost, absence pocení, suchá rozpálená kůže, svalová slabost, křeče, nevolnost, zvracení, zrychlení srdečního tepu, vysoká teplota.

Úpal může vést až k poškození mozku, jeho otoku a dokonce i k následné smrti. Pokud máte pocit, že vy anebo někdo z vašich blízkých trpí výše uvedenými příznaky, zavolejte záchrannou službu.

Úžeh škodí mozku i srdci

Úžeh (také se mu říká sluneční úpal) je onemocnění, které se objevuje také v teplém počasí, ale mechanismus jeho vzniku je odlišný. Jde o dlouhodobé působení slunečních paprsků na nezakrytý povrch hlavy. Následkem je podráždění mozkových plen.

Příznaky: horečka, bolest hlavy, slabost, zvracení.

Úžeh se může projevit až několik hodin po slunění, například v noci. Při úžehu je třeba přemístit postiženého co nejrychleji do stínu a ještě lépe do chladu. Dbejte na pitný režim.

Při úžehu hrozí srdeční selhání a následná smrt. Proto na prudkém slunci mějte vždycky na hlavě nějakou pokrývku. Ideální je slaměný klobouk. 

ZDRAVÍ: Sedm věcí, které byste měli vědět o nebezpečí vnitřního tuku!

ZDRAVÍ: Aktivita klíšťat je letos nadprůměrná, varuje ministerstvo