RADY FREKVENCE 1: Jak ekologicky zlikvidovat vánoční odpad

Každý rok jsou lidé po Vánocích zavaleni spoustou papírů, krabic a dalšího odpadu, který po svátcích zbyl. Když se k tomu ještě přidá stromeček, každá domácnost by rázem naplnila celý kontejner. Proto vám poradíme, jak po Vánocích naložit s odpadem, aby byla jeho likvidace co nejjednodušší.

Města a obce během svátků každoročně posilují svoz komunálního odpadu. V posledních letech, kdy si lidé zvykli třídit odpad, bývají také častěji sváženy kontejnery s papírem. To vše přispívá k tomu, aby domácnosti nebyly zavaleny odpadky a na ulicích nepřetékaly popelnice. Ani to ale nestačí. Snažit se musí i každý z nás.

Papír

Při rozbalování dárků se snažte papírové obaly skládat. Mačkáním nabývají na objemu. Mašle bývají plastové, proto je od papírů oddělte. Pokud máte ekologické smýšlení, jistě některé papíry uschováte a použijete příští Vánoce. Pokud jsou papíry roztrhané a nepoužitelné, pak je vyhoďte do kontejneru na papír.

Odpad z kuchyně

Po Vánocích je možná na vaší kuchyni vidět, že se hojně hodovalo. Pokud nemáte poblíž kontejner na bioodpad, zbytky a případný olej z kastrolů nesplachujte do odpadu nebo do toalety. Čističky s tím pak mívají problém. Místo toho použijte na příklad krabici od mléka, a zbytky i tuk v ní vyhoďte do směsného odpadu. 

Likvidujeme stromeček

Když bydlíte v domě se zahradou, na které roste jehličnan, můžete mít vánoční stromek skoro jako trvalku. Pokud ale máte doma řezaný stromeček, myslete na jeho správnou likvidaci. Jestliže ho nemáte možnost odvézt do sběrného dvora, pak ho jednoduše opřete o popelnici nebo o kontejner s komunálním odpadem. Komunální služby ho buď odvezou na skládku nebo ekologicky zlikvidují štěpkováním.