10 zajímavých výroků Tomáše Bati. Slavný obuvník zemřel před 85 lety při leteckém neštěstí

Při leteckém neštěstí před 85 lety, 12. července 1932, tragicky zahynul zakladatel obuvnického impéria Tomáš Baťa. Zlínskému obchodníkovi, jenž se vlastními silami vypracoval z malé ševcovské dílny do čela společnosti se světovým renomé, se stalo osudným létání. Smrt dostihla šestapadesátiletého Baťu v troskách malého stroje Junkers, který se zřítil v husté mlze u Otrokovic.

Obuvnickému řemeslu se Baťa vyučil u svého otce. V roce 1894 se ještě se starším bratrem Antonínem a sestrou Annou rozhodli osamostatnit a založili ve Zlíně vlastní obuvnický závod. Po předčasné smrti Antonína v roce 1908 se Tomáš stal majoritním vlastníkem firmy.

Po zkušenostech v zahraničí začal Baťa zavádět moderní metody řízení a organizace práce. V podniku zavedl vysoce efektivní pásovou výrobu, mohutně investoval do propagace a své zaměstnance motivoval příslibem podílu na zisku. Díky tomu udělal Baťa během 30. let ze své firmy největšího světového exportéra obuvi.

Jeho smrt přišla jako blesk z čistého nebe. O tragédii informovaly světové tiskové kanceláře i deníky. Do Zlína následně zamířily stovky kondolenčních telegramů – i od prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka.

Tomáš Baťa zemřel před 85 lety, zavzpomínejte na něho jeho známými citáty.

#1 Každý člověk je zámožný, pokud má zdravé ruce a rozum.

#2 Než něco řeknu, musím přemýšlet, co mi ten druhý na to odpoví.

#3 Každá lidská činnost se nakonec musí nějak projevit v číslech.

#4 Neříkej, že to nejde, raději řekni, že to zatím neumíš.

#5 Když všichni mluví o nemožnostech, hledej možnosti.

#6 Co chceš, můžeš.

#7 Dělejme třeba nejnepatrnější věc na světě, ale dělejme ji nejlépe.

#8 Když jsem měl 20 let, myslel jsem si, že můj otec je idiot. Když jsem měl 30 let, občas jsem si myslel, že má docela pravdu. Když mi bylo 40 let, tak jsem si myslel, že to byl celkem moudrý chlap. A když jsem měl 50 let, řekl jsem si: kdyby tu tak byl a poradil mi!

#9 Najít správný směr mezi opatrností a odvahou je to největší umění.

#10 Pokud chceš vybudovat velký podnik. Vybuduj nejdřív sebe!

Zdroj: ČTK / F1