Kauza znásilnění na Litoměřicku: Obžalovaný Afričan může být nemocen

28. listopadu 2019·Zprávy·Barbora Pisingerová

U Okresního soudu v Litoměřicích začalo 17. října 2019 hlavní líčení v případu cizince, který podle policie znásilnil letos v červnu nezletilou dívku u Litoměřic. Obžalovaný třicetiletý Libyjec Abdalláh Ibráhím Diallo u soudu řekl, že si na čin nepamatuje, neví, zda měl s dívkou pohlavní styk. Do ČR přijel z Německa, kde byl třikrát trestán, a v roce 2017 mu tam byl zamítnut azyl. Foto: ČTK foto / Ondřej Hájek

Soud v Litoměřicích ve čtvrtek nařídil pozorování Afričana obžalovaného ze znásilnění nezletilé na Litoměřicku. Důvodem je zjištění jeho duševního stavu. Muž může být podle znalce z oboru psychiatrie nemocen. Proti nařízení soudu podal na místě stížnost obhájce třicetiletého muže.

Ústavní pozorování navrhl soudu znalec Jan Flídr, který muže narozeného v Libyi vyšetřil. Pozorování dlouhé tři až čtyři týdny by podle znalce mohlo pomoci zjistit, zda je Afričan nemocný, nebo to jen předstírá.

Soudkyně Alexandra Šetková řekla, že provedené časově omezené psychiatrické vyšetření nestačí. Abdalláh Ibráhím Diallo na dotaz, zda chce proti rozhodnutí podat stížnost, uvedl nejprve, že ano a poté že ne. Jeho obhájce k tomu řekl, že mu nezbývá než stížnost podat. Rozhodovat o ní bude ústecký krajský soud.

Z psychiatrického vyšetření vyplynulo, že obžalovaný, který do České republiky přicestoval z Německa, může trpět takzvanou nediferencovanou schizofrenií, která se může projevovat halucinacemi, vymizením rozpoznávacích schopností a může mít vliv na výpadky paměti. Vyšetření bylo podle znalce náročné. Jeho výsledky mohou být navíc zkreslené tlumočením do francouzštiny.

Pozorování ve zvláštním oddělení nápravného zařízení může trvat až dva měsíce a lze je prodloužit. Na základě jeho výsledků znalec dopracuje posudek. Mělo by pak být jasné, zda muž je nemocný, nebo nemoc předstírá.

Státní zástupkyně Věra Šípalová v obžalobě uvedla, že 18. června po poledni na silnici u obce Lukavec muž zezadu uchopil za rameno nezletilou, povalil ji do trávy, líbal ji. Přestože se dívka bránila, vykonal na ní nechráněnou soulož a při odchodu jí odcizil mobilní telefon. Dívce bylo v době činu 15 let. Obžalovaný u soudu řekl, že si na čin nepamatuje, neví, zda měl s dívkou pohlavní styk.

Pochybnosti o duševním stavu obžalovaného vyvstaly v důsledku jeho chování ve vazbě a u hlavního líčení. Psycholožka z věznice ve zprávě uvedla, že se chová nestandardně, agresivně vůči spoluvězňům, nedodržuje základní hygienické návyky. Podle závěrů znalce by muž mohl být na svobodě nebezpečný.

Muž dnes během hlavního líčení vstával, stěžoval si na bolest hlavy, nohou. Na dotaz soudkyně, zda chce položit nějakou otázku znalci, uvedl, že chce čokoládu.

 

Zdroj: ČTK

Zprávy - další články