Australan, jenž najel do lidí v Melbourne, byl usvědčen z šesti vražd

13. listopadu 2018·Zprávy·Barbora Pisingerová

Ilustrační foto

Z vraždy šesti lidí shledal v úterý soud vinným 28letého Australana, který v loni v lednu vjel do davu lidí v centru Melbourne. Na svědomí má James Gargasoulas podle poroty také 27 zraněných, informovala agentura Reuters. Trest, který si bude muset usvědčený muž odpykat, vynese soud později.

Tehdy šestadvacetiletý mladík najel v lednu 2017 ukradeným vozem do lidí na rušné ulici v centru druhého největšího australského města Melbourne. Následně se snažil z místa činu ujet, v čemž mu zabránila policie. Obětí útoku se stalo šest lidí včetně teprve tříměsíčního dítěte a desetileté dívky.

Obžalovaný u soudu prohlásil, že se cítí být nevinen, neboť je prý kvůli závislosti na drogách psychicky nemocný. Před činem si údajně aplikoval pervitin.

Porota se dnes nicméně po poradě, která netrvala ani hodinu, shodla na tom, že Gargasoulas jednal úmyslně, a shledala jej vinným mimo jiné z šesti vražd.

Útok z loňského ledna se odehrál nedaleko místa, kde v pátek zabil muž původem ze Somálska jednoho člověka a další dva těžce zranil. Na rozdíl od Gargasoulasova případu je incident z minulého týdne vyšetřován jako teroristický čin. Jeho pachatel, 30letý Hassan Khalif Shire Ali, podlehl ale ještě v den útoku v nemocnici střelnému zranění.

Zprávy - další články