Babiš: Lockdown je snad poslední, po Velikonocích se může uvolnit

26. března 2021·Zprávy·Barbora Pisingerová·ČTK

Premiér Andrej Babiš (ANO). (Foto: ČTK/Kateřina Sulova)

Premiér Andrej Babiš (ANO) i ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) doufají, že prodloužení nouzového stavu, o které vláda žádá posedmé, bude poslední. Rozvolnění si nyní Česko nemůže dovolit, řekl v pátek poslancům premiér, který požádal Sněmovnu o prodloužení nouzového stavu o dalších 30 dní. Nynější nouzový stav skončí v neděli 28. března. Rozvolnění aktuálních protiepidemických opatření projedná vláda po Velikonocích a stanoví jejich termíny, které dodrží, a tentokrát to nepokazí, uvedl Babiš. Blatný dodal, že současná opatření by měla zůstat beze změn minimálně do Velikonoc včetně.

“Chápu, že všichni jsou frustrovaní, trvá to dlouho a psychika nás všech je samozřejmě ohrožena, ale teď je tady naděje, že to může být poslední lockdown,”řekl Babiš. Aktuální uzávěra je podle premiéra nejdůležitější a předčasné rozvolnění by znamenalo stejnou chybu jako před Vánocemi.

“Určitě po Velikonocích si na vládě na základě celkové situace, a jsem přesvědčen, že to jde správným směrem, sedneme a oznámíme nějaké termíny návratu do škol a další věci, které by měla vláda jednotně odsouhlasit, zkomunikovat a samozřejmě to nejdůležitější – dodržet. Proto je to důležité, abychom to tentokrát nezpackali,” řekl ministerský předseda.

Lidé by měli být podle Babiše trpěliví. Uzavření okresů mělo pozitivní vliv na omezení počtu nakažených koronavirem, ale epidemie ustupuje pomaleji, než se čekalo, řekl premiér. Opětovně zdůraznil potřebu očkování proti nemoci covid-19 nebo užívání medikamentů, jako je experimentální lék bamlanivimab. Babiš hájil postup vlády při zajištění vakcín.

“Myslím si, že to zvládáme, že se očkuje maximálně možně,” řekl Babiš, který se zhruba po třech hodinách debaty z jednání Sněmovny omluvil.

Blatný: Dodržování musí být přísně kontrolováno

Nouzový stav v Česku platí nepřetržitě od loňského 5. října, nově ho mohou při nižší síle epidemie vystřídat opatření podle pandemického zákona. Menšinová vláda ANO a ČSSD se při aktuální žádosti o prodloužení bude moci pravděpodobně opřít o podporu komunistů, ti však mají podmínky.

Ministr Blatný řekl, že současná protiepidemická opatření by měla zůstat stejná přinejmenším do Velikonoc včetně, beze změny v jejich nastavení i beze změny v jejich dodržování. Dodržování musí být přísně kontrolováno. Přísná opatření, hlavně omezení pohybu mezi okresy, podle něj fungují.

Blatný popsal, že v týdnu od 6. do 9. dubna vláda situaci opět vyhodnotí a podle toho bude postupovat dál. Řekl také, že je připraven plán postupného návratu do škol včetně testování. Nejbližším datem, kdy to podle něj bude možné, je 12. duben. Ještě před Velikonocemi chce veřejnost seznámit s aktualizovanou podobou tabulky protiepidemického systému.

Babiš: Očkování se nám daří, to je fakt

Blatný upozornil, že nastavená nejpřísnější opatření, hlavně omezení pohybu lidí mezi okresy, fungují. Ujistil, že je schopen to na údajích dokázat. Uvedl, že nyní se zpětně ví, že britská mutace viru se v tuzemsku vyskytla minimálně již na začátku prosince. Kdyby vláda měla tuto informaci již před Vánocemi, možná by se ona i občané chovali jinak, poznamenal. Další výrazný přínos má podle ministra očkování. “Očkování se nám daří, to je fakt, a bude to jen lepší,” řekl Blatný.

Vicepremiérka a ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) uvedla, že Sněmovna bude rozhodovat “mezi rozumem a krátkozrakým politikařením”. Počet nově nakažených přes pokles pokládá za stále extrémně vysoký. “Vybíráme zatáčku po dvou kolech a je důležité držet volant co nejpevněji,” dodala. Uvolnění pohybu mezi okresy odmítl ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD), poukazoval na příklady z Rakouska a Německa. Blatný to potvrdil, podporuje to i odborná komunita. “Je to něco, co opravdu velmi dobře funguje,” řekl.

Sledujte koronavirus a jeho dopady nejen vážně, ale i s nadhledem a v souvislostech ze všech úhlů i v audio podobě.

Zprávy - další články