Babiš odmítl, že by cesta jeho syna na Krym mohla být zavlečením

16. listopadu 2018·Zprávy·Lukáš Vaněk

Premiér Andrej Babiš odmítá, že by cestu jeho syna Andreje Babiše mladšího na Ruskem okupovaný Krym bylo možné kvalifikovat jako trestný čin zavlečení nebo únos. Řekl to v pátek v Bruselu novinářům v reakci na informace, že právě jako možné zavlečení věc nyní prověřuje česká policie. Předseda vlády, který už ráno oznámil, že kvůli vývoji v kauze Čapí hnízdo nehodlá za žádných okolností odstupovat, uvedl, že se synem žijícím ve Švýcarsku je v kontaktu - v noci na pátek si prý psali - a zvažuje, že jej navštíví.

Policie v pátek dopoledne v Praze oznámila, že se o navázání kontaktu s Andrejem Babišem mladším také pokouší poté, co napsal serveru Seznam Zprávy a žádal o kontakt s vyšetřovateli svého údajného únosu. Snaha je ale zatím bez odezvy, připustil ředitel pražské policie Jan Ptáček.

Nechápu, že média berou vážně některá vyjádření mého syna, který je nemocný,” řekl v pátek také Babiš.

Postup médií a redaktorů Seznamu, kteří s Babišem mladším před několika dny hovořili, opět zkritizoval a označil za hyenismus. Redaktoři podle něj do objektu, kde žije jeho syn, vnikli “de facto” nezákonně. “Včera celý večer tam někdo bouchal na dveře. Rodina je vystrašená, má to dopad na všechny moje děti,” řekl.

To je jenom připravená kampaň redaktory Seznamu, kteří se snaží zneužívat mého syna a jeho vyjádření k tomu, aby tady zase vznikly demonstrace. Je to dobře načasované,” poznamenal Babiš. Ve čtvrtek večer jeho demisi v Praze na Václavském náměstí požadovaly tisíce lidí.

Babiš v pátek v Bruselu mimo jiné jednal s českou komisařkou pro spravedlnost Věrou Jourovou. Před novináři v souvislosti s vývojem kolem Čapího hnízda připomněl, že Jourová byla před lety ve vazbě na základě “sprosté vymyšlené lži” novináře Janka Kroupy. Babiš uvedl, že Jourové dcera měla v důsledku toho “obrovské” zdravotní problémy a žádného odškodnění se nedočkala.

Celé současné dění související s informacemi o jeho synovi je podle premiéra jen snahou vyvinout tlak na orgány činné v trestním řízení. “V kauze Čapí hnízdo není nic nového. Policie dělá svoji práci a já chápu, že za nějaký čas bude rozhodnutí, a proto tahle kampaň,” dodal Babiš.

Zdroj: ČTK

Zprávy - další články