Babiš porušil tabu o neúčasti komunistů na moci, píší slovenská média

Předseda vlády v demisi a předseda hnutí ANO Andrej Babiš porušil dosavadní tabu, že demokratické strany s komunistickou stranou (KSČM) nespolupracují. V reakci na Babišovo vyjádření o možné podobě nové vlády to v pátek napsal slovenský list Sme.

“Snad nejjasnější symptom, že se Česko přiblížilo bodu zlomu, představil Andrej Babiš tím, že jako nejpravděpodobnější formát vlády jmenoval ANO-ČSSD s tolerancí KSČM. Porušil nepsané, ale dosud respektované tabu. Demokratické síly totiž 28 let držely komunisty mimo vládní moc,” uvedl deník.

Dodání potřebných hlasů do získání většiny ve Sněmovně pro nový kabinet, což zaručí komunisté, nebude podle listu vadit ani prezidentovi Miloši Zemanovi, který “kope za Babiše”.

Sme rovněž soudí, že jediný vážný rozpor, který může ohrozit spojenectví ANO a ČSSD, je forma účasti sociálních demokratů pod vedením nového předsedy Jana Hamáčka na moci.

“Zatímco Babiš jasně preferuje menšinovou vládu, předseda Hamáček vidí ČSSD jen v regulérní koalici,” uvedl list. Dodal, že spolehlivou indicií, že sociální demokraté nakonec Babiše navzdory jeho trestnímu stíhání přijmou, jsou programová jednání s ANO, která otevřeli.

Zdroj: ČTK