Babiš si chce vyslechnout stanovisko prezidenta Zemana

Premiér v demisi Andrej Babiš požádal prezidenta republiky Miloše Zemana o společnou schůzku, na které si vyslechne Zemanův postoj k situaci ohledně vyjednávání o vládě. Předseda hnutí ANO to řekl České televizi.

Pro mě bude zásadní stanovisko pana prezidenta. Takže já jsem se objednal a doufám, že pan prezident mi dá termín. A jdu se poradit a ten jeho názor je pro mě zásadní. A samozřejmě je taky zásadní názor našeho poslaneckého klubu, který zasedne příští úterý,” řekl Babiš. Zemana označil za velmi zkušeného politika, jehož názory jsou pro něj důležité.

ČSSD ve čtvrtek večer odstoupila od jednání kvůli tomu, že ANO nepřistoupilo na žádnou z variant rozdělení společné vlády, která by vyloučila trestně stíhaného předsedu ANO Babiše v roli premiéra. Podle Babiše trvala ČSSD při jednání stále na obsazení pozice ministra vnitra. “Takže my máme z toho pocit, že vlastně oni přišli na jednání proto, aby vlastně se to zbouralo jenom proto, protože to vypadá, že ta členská základna asi nechtěla vůbec, aby ČSSD šla do vlády s naším hnutím,” řekl Babiš v ČT.

Ne, já už nevím, co bychom ještě víc nabízeli,” odpověděl Babiš na dotaz, zda ČSSD osloví s novou nabídkou. Dosavadní nabídku pěti vládních křesel označil za skvělou a poukázal na to, že ČSSD v loňských sněmovních volbách získala zhruba sedm procent hlasů. Předčasné volby podle Babiše nikdo nechce. “Ani my, ani pan prezident, ani strany,” řekl. Nedomnívá se, že prezident přijde s návrhem na jmenování úřednické vlády. Dodal, že pokud ho prezident přijme příští týden, je připraven o dalším postupu informovat v příštím týdnu.

Zdroj: ČTK