Benešová zprávu o objednávání trestního stíhání nezveřejní. Podle Babiše je irelevantní

30. května 2019·Zprávy·Barbora Pisingerová

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová.

Premiér Andrej Babiš (ANO) nedokázal přimět ministryni spravedlnosti Marii Benešovou (za ANO), aby zveřejnila svou zprávu o tom, že si lze v Česku objednat trestní stíhání. Předseda vlády to ve čtvrtek připustil ve Sněmovně na dotaz předsedy pirátských poslanců Jakuba Michálka. Uvedl zároveň, že zpráva je irelevantní ve vztahu k debatě o nezávislosti justice.

“Já jsem to s paní Benešovou probral a dostal jsem stejnou odpověď jako vy,” řekl Michálkovi premiér. Benešová zprávu vypracovala pro prezidenta Miloše Zemana ještě jako jeho poradkyně. “Podle vyjádření paní Benešové tahle listina je neveřejná, je potřeba se obrátit na Kancelář prezidenta republiky,” uvedl Babiš.

Michálek namítl, že prezidentská kancelář tvrdí, že mu bez souhlasu Benešové zprávu nemůže poskytnout. Nynější ministryně spravedlnosti zase uvedla, že zprávu může poskytnout prezident. “Takže jeden se vymlouvá na druhého,”konstatoval poslanec. Připomenul, že Babiš v nedávném rozhovoru pro serverNovinkyuvedl,že Benešová “by to zveřejnit mohla, na tom není nic tajného”.

Premiér k tomu poslanci řekl, že nechápe, v čem je zpráva relevantní z hlediska možného ohrožení justice. Podotkl, že Michálek mohl záležitost probrat během kulatého stolu o nezávislosti státního zastupitelství, kterého se kromě Benešové a představitelů žalobců zúčastnili “superstar Mikuláš Minář (předseda spolku Milion chvilek, který organizuje demonstrace proti Babišovi a Benešové) i zkorumpovaná neziskovka Transparency International”.

“Ta zpráva je absolutně irelevantní pro tuto diskusi a pro to, že tady někdo na náměstích protestuje a neví ani, proč,” dodal Babiš.

Benešová už dříve uvedla, že materiál vypracovala jako “oponentní zprávu ke koncepci a cílům ministerstva spravedlnosti se zaměřením na státní zastupitelství”. Zpracovala ji kvůli Zemanově schůzce s jejím předchůdcem Janem Kněžínkem (za ANO), která se konala letos 17. března v Lánech. Tvrzení, že si lze v Česku objednat trestní stíhání, ke kterému se připojili Zeman i Babiš, odmítla policie, Česká advokátní komora i předseda Nejvyššího soudu Pavel Šámal.

Zdroj: ČTK

Zprávy - další články