Bezpečnost na Oktoberfestu: S batohem se dovnitř asi nedostanete!

Mnichovská radnice zvažuje, že zcela zakáže vstup na pivní festival Oktoberfest návštěvníkům s batohem. Reaguje tak na nedělní útok v Ansbachu, kde sebevražedný útočník odpálil výbušninu ukrytou v batohu a zranil 15 lidí.

Už v dubnu se mnichovské úřady rozhodly, že na letošním Oktoberfestu budou přísnější bezpečnostní opatření než dříve. U všech vstupů do areálu mají být kontrolní stanoviště, kde bude bezpečnostní personál prohlížet návštěvníkům zavazadla. Mnichovský primátor Dieter Reiter ale po útoku, který se odehrál u vstupu na hudební festival v Ansbachu, zvažuje úplný zákaz batohů na Oktoberfestu.

Reiterův návrh vítají i provozovatelé pivních stanů. Podle nich by zákaz vstupu s batohem pomohl nejenom bezpečnosti na Oktoberfestu, ale i hladšímu průběhu slavnosti. Batohy podle nich překáží servírkám a číšníkům, kteří obsluhují v pivních stanech, a navíc mnoho hostů každoročně své zavazadlo během festivalu ztratí.

Oktoberfest je největší pivní slavností světa. Loni na něj zavítalo 5,9 milionu návštěvníků, kteří vypili 7,3 milionu litrů piva. Letošní ročník pivní slavnosti začne 17. září a pořadatelé věří, že po loňském propadu se návštěvnost zase zvedne nad šest milionů osob. Máz piva, tedy litrová sklenice, letos bude stát nejméně 10,40 eura (281 Kč).