ČSSD dál trvá na svých kandidátech na ministry včetně Pocheho, řekl Babiš

ČSSD dál trvá na svých pěti kandidátech na ministry včetně europoslance Miroslava Pocheho, řekl novinářům po schůzce s předsedou sociálních demokratů Janem Hamáčkem premiér Andrej Babiš (ANO). Prezidenta, který má k Pocheho nominaci vážné výhrady, bude v neděli o personálních návrzích ČSSD i ANO informovat. Babiš uvedl, že jasno má i o všech jménech, která by měla být v kabinetu za jeho hnutí, prozradit je ale nechtěl.

Babiš nejdříve uvedl, že Pocheho nenavrhne hlavě státu ke jmenování s ohledem na výhrady prezidenta i KSČM, která by měla jeho menšinový kabinet se sociálními demokraty tolerovat. Způsobilo by to podle něj ústavní krizi. Poche by se podle něj zachoval státotvorně, kdyby netrval na postu ministra. “Bylo by lepší, kdyby kandidaturu zvážil a nelpěl na funkci,” konstatoval Babiš.

Prezident Zeman nikdy nejmenuje Pocheho ministrem zahraničí, uvedl jeho mluvčí na twitteru. Spor o Pocheho označil za nedůstojnou šarádu v režii ČSSD.

“Tuhle nedůstojnou šarádu v režii ČSSD utneme velmi rychle. Pan prezident M. Pocheho NIKDY nejmenuje ministrem zahraničních věcí,” napsal Ovčáček. K nominaci Pocheho má výhrady Zeman i KSČM, která by měla tolerovat Babišův menšinový kabinet se sociálními demokraty.