Brazílie přijme mezinárodní pomoc na boj s požáry. Má ale jednu podmínku

28. srpna 2019·Zprávy·Barbora Pisingerová

Brazílie přijme zahraniční pomoc pro boj s ostře sledovanými požáry v Amazonii, chce mít ale plnou kontrolu nad tím, jak poskytnuté prostředky využije, uvedla podle středeční zprávy BBC místní vláda. Prezident Jair Bolsonaro původně pomoc po roztržce s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem odmítl, vláda ale změnila názor po schůzce s guvernéry brazilských států, které jsou požáry nejvíce postiženy.

Bolsonaro se se zástupci devíti států setkal v úterý večer, ti mu podle guvernéra státu Maranhão sdělili, že “není ta správná chvíle k odmítnutí peněz”. Prezidentský mluvčí Rego Barros po schůzce uvedl, že brazilská vláda je “otevřená finančním příspěvkům od organizací a vlád”, dohled nad nimi ale přísluší pouze Brazílii.

Na okamžité finanční pomoci 20 milionů dolarů (465 milionů korun) se dohodli členové skupiny vyspělých ekonomik G7 během víkendového summitu ve francouzském Biarritzu. Brazílie ale jejich nabídku nepřijala, podle Bolsonara by vytvoření mezinárodní alianci na záchranu amazonského deštného pralesa uvrhlo Brazílii do postavení kolonie. Se svým francouzským protějškem si pak přes twitter vyměnil několik urážek, Macron nazval Bolsonara nekompetentním, brazilský prezident podpořil sexistický příspěvek na facebooku týkající se Macronovy manželky.

I přes vládní prohlášení není stoprocentně jisté, zda Brazílie pomoc přijme. Bolsonaro v úterý prohlásil, že bude s Macronem rozmlouvat, jen když se mu francouzský prezident omluví, a státy G7 zatím nijak nereagovaly na podmínku o využití financí, na které trvá brazilská vláda.

Mezinárodní pobouření nad Bolsonarovou politikou i nabídky pomoci vyvolala zjištění brazilského institutu INPE, podle níž letos v zemi výrazně vzrostl počet lesních požárů. Ty devastují i amazonský deštný prales, označovaný za “zelené plíce” planety.

Kvůli krizi se 6. září v kolumbijském městě Leticia na hranicích Brazílie a Peru setkají zástupci států, do kterých zasahuje Amazonie, s výjimkou venezuelského prezidenta Nicoláse Madura.

Brazilská média zároveň informovala, že ze zatím neznámých příčin byl dnes hospitalizován čtyřiačtyřicetiletý brazilský ministr životního prostředí Ricardo Salles, jeho stav je stabilizovaný. Ministr se kvůli situaci v Amazonii ocitl pod palbou kritiky.

Zdroj: ČTK

Zprávy - další články