Češka zadržená v Pákistánu vyměnila právníka, soud byl odročen

17. dubna 2018·Zprávy·Lukáš Vaněk

V úterý se měl v Pákistánu konat soud se zadrženou Češkou, která byla na mezinárodním letišti v Láhauru přistižena s devíti kilogramy heroinu v zavazadle. Podle mluvčí českého ministerstva zahraničí Ireny Valentové však česká občanka vyměnila svého právníka. Soud byl odročen na 19. dubna.

Nového právníka Češce podle Valentové doporučil ředitel věznice i spoluvězenkyně. Právník případ údajně delší dobu sleduje. Zdravotní stav zadržené je nadále relativně v pořádku. Stěžovala si pouze na horko. Dnešního státní u soudu se účastnila i zástupkyně české ambasády.

Pákistánští celníci ženu zadrželi údajně poté, co prošla přes dvě kontrolní stanovště pirotidrogových jednotek cestou na let do Abú Zabí ve Spojených arabských emirátech. Odtud se podle pákistánského tisku chystala pokračovat do Irska. Heroin našli celníci v kufru zadržené.

Za pašování drog jsou v Pákistánu obvykle velmi vysoké tresty, výjimkou není ani trest smrti. Podle českého ministerstva zahraničí se ale zpravidla neuplatňuje vůči cizincům. České ministerstvo spravedlnosti v březnu uvedlo, že Česko chce s Pákistánem uzavřít smlouvu o předávání vězňů. Úřad snahu zdůvodňuje právě případem Češky zadržené v lednu v Pákistánu.

Zdroj: ČTK

Zprávy - další články