České silnice jsou sjízdné s opatrností, místy mohou klouzat. PŘEHLED

Silnice v Česku jsou po nočním sněžení s opatrností sjízdné. Na řadě míst zůstává rozbředlý nebo ujetý sníh a někde se tvoří sněhové jazyky.

Situace na dálnici D1, kde v uplynulých dnech kvůli počasí kolabovala doprava, se zklidnila, ráno zůstávaly kolony u Velkého Meziříčí směrem na Prahu a u Velkého Beranova ve směru na Brno. Ve směru na Prahu mezi Ostravou a Olomoucí je D1 kluzká. Pro kamiony zůstává uzavřená silnice z Tanvaldu na Harrachov a do Polska a silnice přes Oldřichovské sedlo na Raspenavu. Vyplývá to ze zjištění ČTK.

Se sněžením, místy intenzivním, by řidiči měli počítat stále. Podle meteorologů by se ke sněžení měl odpoledne přidat silný vítr a v zejména na severu republiky mohou vznikat závěje.

V Krkonoších po předchozím sněžení stouplo lavinové nebezpečí na nejzrádnější třetí stupeň z pětibodové škály. Při tomto stupni túry terénem vyžadují velkou opatrnost.

Největší těžkosti způsobilo sněžení a vítr v úterý a ve středu na Vysočině a v LibereckémJihomoravském kraji. Nyní je tam situace klidnější, podle policie by přesto řidiči měli nadále dbát zvýšené opatrnosti. Zejména silnice nižších tříd mohou být obtížněji sjízdné. Například na Vysočině by ale žádná z nich neměla být uzavřená.

Na jihu Moravy podle silničářů mohou na Břeclavsku a Hodonínsku namrzat silnice. Ledovka je podle webu policie u Veselí nad Moravou na Hodonínsku, ráno se tam vybourala dvě auta, nehoda se obešla bez zranění.

V Libereckém kraji silničáři do rána dočišťovali vozovky před dalším očekávaným sněžením. Pro nákladní auta nad 3,5 tuny ale dál zůstane zřejmě do pátku uzavřená silnice 10 z Tanvaldu na Harrachov a do Polska stejně jako silnice přes Oldřichovské sedlo na Raspenavu. Řidiči aut nad šest tun musí přes Frýdlant.

V Moravskoslezském kraji zůstává pro kamiony uzavřená silnice mezi Ostravicí a Bílou na Frýdecko-Místecku. Tento tah na Slovensko vede kolem přehrady Šance, která zásobuje kraj pitnou vodou, silničáři tam proto nesmí používat chemické látky, jen inertní posyp. To dělá v kopcích kamionům potíže už při slabé vrstvě sněhu a silnici tam často zablokují.

V Ústeckém kraji zůstává uzavřený zhruba osmikilometrový úsek silnice mezi Loučnou pod Klínovcem a Kovářskou na Chomutovsku, což je ale běžné téměř každou zimu. Řidiči neprojedou ani po místní komunikaci kolem přehrady Fláje.

Se zvýšenou opatrností by měli řidiči jezdit také v ostatních regionech. Například v Olomouckém kraji na silnicích na řadě míst totiž zůstává po odplužení a chemickém posypu sněhová břečka. Obdobná situace je ve Zlínském, Pardubickém, Královéhradeckém, KarlovarskémÚsteckém kraji, kde policie podle dopravní databáze dnes řešila několik drobných havárií.

Klouzat mohly ráno i silnice ve středních a jižních Čechách, kde místy napadlo až 15 centimetrů sněhu. Podle silničářů mohou být vozovky místy namrzlé a zejména na otevřených planinách a ve vyšších polohách se řidiči mohou setkat se sněhovými jazyky.

Zdroj: ČTK