Chceme cirkusy bez zvířat: Petici proti chovu zvířat v cirkusu podepsalo 14 tisíc lidí

Aktivisté předali ministerstvu zemědělství petici proti chovu volně žijících zvířat v cirkusech. Podepsalo se pod ni 14.000 lidí. Chtějí, aby stát zákaz doplnil do připravované novely zákona na ochranu zvířat proti týrání. ČTK o tom informovala Alena Buksová ze Svobody zvířat. Podle Petra Jílka, pověřeného řízením sekce zemědělských komodit a ekologického zemědělství, se o problematice bude diskutovat v rámci nynějšího připomínkového řízení k novele.

Buksová uvedla, že Svoboda zvířat je jedním z připomínkových míst novely, a že se bude snažit zákaz prosadit. “Kampaň vedeme intenzivně poslední rok, přibývá nám kolem 1000 podpisů měsíčně,” řekla ČTK. “Uvidíme, jak se k tomu vyjádří pan ministr (Miroslav Toman za ČSSD), následně pak uvidíme, z jaké strany bychom to tam zakomponovali,” dodala.

Jde o několikátou akci v poslední době, která na problematiku zvířat v cirkusech poukazuje. V minulém týdnu zhruba stovka lidí demonstrovala u vchodu do cirkusu Berousek na pražské Letenské pláni. Nelíbilo se jim zacházení se zvířaty v podobných zařízeních. Akci svolala organizace Hlasy zvířat, protest trval asi hodinu.

Nedemonstrujeme proti samotnému cirkusu a artistům, ale proti tomu, že tam mají zvířata. Jde nám o to, že se převáží, drží v kleci a využívají pro peníze. Tyto demonstrace jsou jednou z možností, jak na problém upozornit a šířit osvětu mezi veřejnost,” uvedla organizátorka protestu Markéta Michaldóttir.

Na začátku akce přišel vyjádřit svůj odlišný názor novinář a publicista Jiří X. Doležal. Na demonstrující se v závěru akce obořila jedna z bývalých pracovnic cirkusu.