Chomutovská policie obvinila muže kvůli ovlivňování voleb

Chomutovská policie obvinila šestadvacetiletého muže z Teplic kvůli možnému ovlivňování voleb. Podle kriminalistů nabízel úplatu s úmyslem ovlivnit výsledek říjnových voleb do zastupitelstva obce na Chomutovsku. Volební kampaň sleduje také policie v Mostě či Ústí nad Labem. V krajském městě se objevily informace, že na kandidátce hnutí Čisté Ústí jsou jména lidí, kteří o tom nevěděli.

 

Muže z Teplic policisté viní z maření přípravy a průběhu voleb a referenda. “Přečinu se dopustil tím, že poskytl úplatu jiným osobám v souvislosti s výkonem volebního práva u voleb do zastupitelstva obce v okrese Chomutov, které se budou konat 5. a 6. října, s úmyslem ovlivnit tak výsledek těchto voleb,” uvedla na webu chomutovská policejní mluvčí Marie Pivková.

Muž za úplatu přihlašoval do obce k trvalému pobytu lidi z Teplicka, aby jim tam vzniklo volební právo. “A aby tyto osoby opět za úplatu volily pachatelem určenou politickou stranu či hnutí. Tedy volily by v rozporu s nezávislým vyjádřením své vůle,” uvedla Pivková. V případě prokázání viny muži hrozí šest měsíců až tři roky vězení.

Ústecká policie bude řešit dopisování jmen na kandidátku hnutí Čisté Ústí Tomáše Vandase. Na sociálních sítích a v některých médiích se totiž objevily informace, že na kandidátce je několik lidí, kteří o tom vůbec nevěděli. “Z úřední povinnosti se budeme tímto zabývat,” řekla ČTK mluvčí policie Veronika Hyšplerová. Lídr kandidátky Tomáš Vandas deníku Mladá fronta Dnes řekl, že je to podle něj cílená kampaň s cílem hnutí před volbami oslabit.

Zdroj: ČTK