Demolice janovského mostu začne 8. února, tvrdí starosta

31. ledna 2019·Zprávy·Lukáš Vaněk

Demolice západní části janovského mostu, který se loni v srpnu částečně zřítil, začne 8. února. Informoval o tom ve středu list La Repubblica, který se odvolává na janovského starostu Marca Bucciho. První muž šestého největšího italského města počítá s tím, že demolice skončí na přelomu května a června. Mezitím má do konce března začít stavba nového mostu, na který podle starosty první auta vyjedou na jaře 2020.

V pátek 8. února by měl být z mostu sundán 40 metrů dlouhý spojitý nosník. Minulý týden byly ze západního torza mostu odstraněny betonové zábrany, které dělily vozovku do dvou směrů. Kvůli odlehčení konstrukce byl také ze stabilní části odstraněn asfalt.

Demolice torza mostu se zpozdila kvůli vyšetřování neštěstí, při němž zemřelo 43 lidí. Sutiny analyzovali odborníci ve Švýcarsku. Italská média dnes hojně skloňují klíčový dokument o korozi mostu, který Švýcaři dodali na počátku prosince, ale který ještě nebyl přeložen do italštiny.

Torzo dálničního mostu bude během demolice podepřeno ocelovou konstrukcí. V osmi až deseti fázích budou zbylé segmenty vozovky rozřezány a na zem je přemístí obrovské jeřáby, napsal v prosinci o demolici list La Stampa.

V souvislosti s vyšetřováním neštěstí ve středu finanční policie zabavila důkazy v kancelářích několika dálničních společností ve městech Janov, Bologna, Florencie a Bari. Dnešní operace se týká pěti dalších mostů a viaduktů, které jsou podle zdrojů agentury ANSA ve špatném stavu. Policie nově vyšetřuje deset zaměstnanců společností ASPI a SPEA, které podezřívá, že o stavu zmíněných konstrukcí lhali.

Zdroj: ČTK

Zprávy - další články