Do babyboxu v Č. Budějovicích někdo odložil novorozenou holčičku

17. října 2018·Zprávy·Lukáš Vaněk

Babybox, Zdroj: ČTK

Do českobudějovického babyboxu, který je na budově tamní záchranné službě, v noci na středu někdo odložil novorozenou holčičku. Podle ředitele jihočeské záchranné služby Marka Slabého je na první pohled zdravá a váží zhruba čtyři kilogramy. ČTK to sdělil zakladatel sítě babyboxů Ludvík Hess. Holčička je současně prvním dítětem odloženým do speciální schránky v Českých Budějovicích a letošním 16. odloženým v Česku do babyboxu.

Dívka dostala jméno Ivanka a podle Hesse byla odložena v modré dece a žlutém ručníku i s kouskem leopardí kůže.

V celé ČR bylo v babyboxech od jejich zavedení v roce 2005 zanecháno již 178 dětí. Ivanka zvýšila skóre holčičky versus kluci na 103:75, uvedl Hess. Připomněl, že před týdnem někdo odložil novorozené děvče do schránky v Neratovicích.

Babyboxy mají předejít ohrožení zdraví a životů odkládaných dětí. Když do něj někdo vloží dítě, zapne se vyhřívání, ventilace a s mírnou prodlevou i alarm, který upozorní personál zdravotnického zařízení. Schránky jsou umístěny tak, aby se lidé nemuseli bát, že je při odkládání dítěte někdo překvapí. Babyboxy mají ale i kritiky, kteří tvrdí, že odporují Úmluvě o právech dítěte, například právu na jméno, totožnost, státní příslušnost a právu znát své rodiče.

Zdroj: ČTK

Zprávy - další články