Dobré zprávy! Tři čtvrtiny Čechů tvrdí, že se jim podaří každý měsíc ušetřit

30. listopadu 2018·Zprávy·Barbora Pisingerová

Ilustrační foto.

Téměř tři čtvrtiny (72 procent) obyvatel Česka tvrdí, že se jim podaří každý měsíc ušetřit alespoň část peněz. O přestěhování do jiné země z důvodu tíživé finanční situace uvažuje osm procent Čechů. Vyplývá to ze Zprávy o platebním chování spotřebitelů za rok 2018, kterou zpracovává společnost Intrum. Průzkumu se zúčastnilo 20.398 spotřebitelů ze 24 zemí Evropy.

ČR je v šetření peněz v evropském srovnání těsně za Švédskem, zemí s nejvyšším podílem spořivosti a hospodárnosti. Ve Švédsku je schopno každý měsíc ušetřit určitou částku 74 procent obyvatel. Evropský průměr v letošním roce činí 59 procent.

Průměrnou částkou, kterou je schopen každý měsíc obyvatel Česka ušetřit, je 4004 Kč. Celkem 76 procent Čechů si úspory dává stranou v první řadě kvůli nečekaným výdajům. Mezi další důvody patří cestování (37 procent), ztráta zaměstnání (28 procent) nebo podpora dětí a vnoučat.

Z důvodu nepříznivé finanční situace či za vidinou lepšího výdělku zvažuje přestěhování do zahraničí osm procent českých respondentů. Evropský průměr je 18 procent. Stejně nízký podíl jako v ČR byl zaznamenán pouze v Rakousku.

“Výsledky průzkumu zcela jednoznačně prokazují pozitivní trend růstu české ekonomiky, který je podpořen již známým faktem o dobré platební morálce Čechů v případě hrazení svých závazků. Dalším důkazem je nesporně nejnižší podíl respondentů s chutí vycestovat za prací a lepšími podmínkami do zahraničí. Zároveň se pozitivně projevuje tradiční spořivost,” uvedl ředitel společnosti Karol Jurák. Poukázal na rostoucí zájem o moderní platební metody, kdy 40 procent českých respondentů uvedlo, že nákupy online jsou u nich prioritou.

S názorem, že česká ekonomika je na vzestupu, souhlasí 46 procent obyvatel země. Jde o nejvyšší podíl respondentů s takovým ekonomickým optimismem ze všech dotazovaných evropských zemí. S růstem ekonomiky se v celoevropském průměru ztotožňuje každý třetí Evropan (30 procent).

Svou finanční situaci nemá podle průzkumu pod kontrolou jeden z deseti Čechů (11 procent). To je nejnižší podíl respondentů ze všech zemí. I zde je ČR v otázce finančního vyžití na tom nejlépe ze všech evropských respondentů zahrnutých do průzkumu. Evropský průměr respondentů uvádějících, že nemají svou finanční situaci pod kontrolou, činí 18 procent.

Zdroj: ČTK

Zprávy - další články