Dvěma Čechům byl snížen trest za nedovolené focení v Řecku

Odvolací soud v Řecku snížil dvěma českým programátorům podmíněný trest za nedovolené focení řeckých vojenských objektů. Loni dostali dva a půl roku vězení s odkladem na tři roky, po odvolání jim soud uložil trest jeden a půl roku opět s tříletým odkladem. Píše to ve čtvrtečním vydání Mladá fronta Dnes (MfD). Původně byli obžalováni ze špionáže. Oba se hájili, že si jen na dovolené fotografovali krajinu.

Martin Pezlar a Ivan Buchta byli v Řecku zadrženi v září 2012 na ostrově Limnos. Jako zaměstnanci softwarové firmy pořizovali podle dřívějších informací médií pro novou počítačovou hru snímky vojenských objektů v citlivé oblasti u hranice s Tureckem. Oba se ale poté bránili, že v Řecku jen trávili dovolenou jako turisté.

V médiích se tehdy objevily informace, že za údajnou špionáž mohou Češi dostat až dvacetiletý trest vězení. V zájmu jejich propuštění se angažovala česká diplomacie a další představitelé státu. Na svobodu se dostali na kauci v lednu 2013. Jejich případ byl později překvalifikován z trestného činu špionáže na přečin nedovoleného fotografování.

Zdroj: ČTK