Elektronické recepty zatím zdržují od práce, tvrdí lekárníci

2. února 2018··Karolína Stránská

Elektronické recepty zatím nepřinášejí podle lékárníků úsporu zdravotní péče, zamezení duplicit nebo kontrolu interakcí léků.

Podle nich spíš zdržuje lékárníky od práce. Shodli se na tom dnes lékárníci na prvním celonárodním sněmu v Brně, kam přijela stovka účastníků z menších lékáren bez řetězců. Povinnost vydávat eRecept mají lékaři od letošního ledna. Ministerstvo zdravotnictví nebude první rok nikoho pokutovat za vydávání klasických receptů. Původně měla hrozit pokuta až dva miliony korun.

Aleš Nedopil z Lékárny U Bílého lva v Říčanech novinářům řekl, že systém sice funguje, ale výrazně zdržuje. “Datový zápis na úložiště trvá někdy i minuty,” uvedl Nedopil. Podle něj může vzniknout problém v případě výpadku internetu u lékáren, které nemají záložní internet. “Prakticky se nedostanou k datům a možnosti zúčtování. Řešením je hluboce se zamyslet nad fungováním a podívat se do zahraničí, doplnit off-line režim a přinést ten efekt, který čekáme. To je úspora zdravotní péče, zamezení duplicit a kontrola interakcí. To by byl efekt, který by pocítili pacienti i české zdravotnictví,” řekl Nedopil. Dodal, že tyto funkcionality v systému vůbec nejsou, ale mají se nastavit do dvou let.

Souhlasí s ním David Gregor ze Zámecké lékárny Děčín. “Pacient si může vyzvedávat léky od různých lékařů a my zatím nevidíme kompletní medikaci. Nemůžeme vysledovat interakci. Ročně jsou desetitisíce hospitalizací kvůli špatné kombinaci léků,” uvedl Gregor. Právě tomu má zamezit lékový záznam pacienta, díky kterému lékaři i lékárníci uvidí léky, které pacient bere od všech lékařů. Potom se zamezí dublování i špatným reakcím na léky. Ušetří tím jak zdravotnictví, tak se více ochrání lidské zdraví.

Kristýna Pilátová z lékárny z Votic na Benešovsku řekla, že s eReceptem zatím tak velké problémy nejsou, protože se nezapojili všichni lékaři. “Mnoho doktorů je totiž zatím nepoužívá, takže naštěstí nedošlo ke kolapsu, který jsme čekali. Přechod z klasické na elektronickou preskripci je pozvolný. Bylo by ale nejzásadnější, kdyby ti, co systém zavádějí, si to vyzkoušeli v praxi. Systém trpí tím, že to dělá někdo, kdo o tom v praxi moc neví. Potom tam vznikají aspekty, se kterými se nepočítalo,” dodala Pilátová.

Za první měsíc se vydalo 4,4 milionu eReceptů. Denně je to kolem 200.000. Asi pětinu receptů lékaři elektronicky nevydali.

Zdroj: ČTK

- další články