Epidemie slábne, počet pacientů s covidem-19 v nemocnicích stagnuje

15. ledna 2021·Zprávy·Lenka Skrzeczkova·ČTK

Ilustrační foto (Foto: ČTK/Vit Simanek)

Epidemie covidu-19 začala brzdit, což se projevuje nižšími počty denně diagnostikovaných a reprodukční číslo je asi 0,8. Stále ale je vysoká přítomnost viru v populaci a zůstává také komunitní šíření, řekl dnes ČT a ČTK ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek. Do nemocnic míří 500 až 600 nových případů denně, celkové počty stagnují kolem 7000 hospitalizovaných. Na jednotkách intenzivní péče ale leží zhruba stejný počet lidí ve vážném stavu jako na vrcholu předchozí vlny epidemie na začátku listopadu.

“Výhledy jsou jednoznačně pozitivní, ale pořád tady máme velmi vysokou virovou nálož v populaci a jednoznačné komunitní šíření,” řekl Dušek. Počty nově pozitivně diagnostikovaných klesají a počet testů zůstává při sečtení obou metod, antigenních testů i laboratorních PCR, kolem 50.000 až 60.000 denně.

Ve čtvrtek byl počet nově potvrzených případů nemoci covid-19 v Česku skoro o polovinu nižší než před týdnem, a to 8032. Poklesl i podíl případů nákazy na počtu provedených testů na 28,3 procenta. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Reprodukční číslo klesá

“Pokles se tak promítá do poměrně rychlého poklesu reprodukčního čísla, což je trochu virtuální realita, protože jdeme dolů z vysokých čísel. Až si zase ‘sednou’ dolů, bude mít tendenci se zvedat zase zpět třeba k jedničce,” uvedl. Aktuální reprodukční číslo se pohybuje mezi 0,77 a 0,8.

“Začíná se to částečně projevovat v nemocnicích, kde stagnuje celkový počet hospitalizovaných s covidem-19,” řekl Dušek. Celkové počty hospitalizovaných se dosáhly v posledních dnech nejvyššího počtu 7491, při poslední vlně epidemie na přelomu října a listopadu to bylo 8200. K maximu přes 1200 se ale podle Duška blíží jednotky intenzivní péče, kde se zdravotníci starají o nevážnější případy. Od neděle je číslo vyšší než 1100 osob.

Denně podle Duška dál přibývá vysoký počet nakažených z potenciálně rizikových skupin, jako jsou například senioři. Ve čtvrtek jich bylo 1400, dny předtím 2000 i 3000. “Třetině těchto lidí hrozí těžký průběh onemocnění a nějaká forma hospitalizace,” dodal.

Minulý týden byly zaznamenány nejvyšší denní nárůsty počtu nakažených za celou epidemii. Ve středu přibylo rekordních více než 17.700 případů. Také podíly pozitivních testů byly vysoké. Dosahovaly téměř 43 procent podle aktuálních údajů ministerstva zohledňujících všechny testy, ne jen tzv. PCR testy.

Zprávy - další články