Exekuci má v průměru každý 11. člověk nad 15 let. MAPA EXEKUCÍ

V průměru každý jedenáctý člověk nad 15 let v Česku má nějakou exekuci. Průměrná jistina na ni pak činí 75.712 korun. Nejzadluženějším okresem je Most, exekuci tam má pětina patnáctiletých a starších obyvatel. Nejvyšší průměrnou částku na exekuci mají Pražané - 116.608 korun. Ukázala to mapa exekucí, kterou v úterý na webu zveřejnili její autoři z Otevřené společnosti a Ekumenické akademie. Mapa zachycuje situaci v krajích, okresech i obcích.

“Jsou tu obecné mýty, že dlužník je marnotratník, který si za vše může sám, že je to způsobeno jeho nízkou finanční gramotností, podpisem smluv bez přečtení, půjčováním si na vánoční dárky a dovolené. Příčin toho, co vede do dluhové pasti, je víc. Lidem zemře partner, rozvedou se, přijdou o práci, mají pracovní úraz a jejich příjem najednou spadne,” řekl koordinátor projektu Radek Hábl.

Mapu exekucí najdete zde.

Podle něj dluhy nedopadají jen na dlužníka, ale i na společnost. Člověk přichází o bydlení, poté často i o práci. Příjmy státu z odvodů a daní tak klesají, výdaje na dávky naopak rostou. Řada věřitelů pohledávky nevymůže. Předlužení lidé ztrácejí motivaci oficiálně pracovat, protože valná většina jejich příjmu putuje na pokrytí dluhu. Rozmáhá se tak práce načerno. Zvyšuje se i kriminalita

http://mapaexekuci.cz

Podle autorů mapy by ke zlepšení situace přispěla změna pravidel exekucí i oddlužení. “Jsme jedna ze zemí s nejpřísnějšími podmínkami oddlužení. Západní země si tím už prošly před mnoha lety. Zjistily, že je lepší pustit lidi z dluhové pasti, než je tam držet,” podotkl Hábl.

*Podle Exekutorské komory ČR bylo loni v exekuci 834.000 lidí.

*Celkem měli přes 4,5 milionu exekucí. Autoři mapy z údajů komory vycházeli.

*Nejvyšší podíl lidí s exekucí je podle mapy v Ústeckém a Karlovarském kraji.

*Nejnižší na Vysočině a ve Zlínském kraji.

*Z okresů má nejmenší procento zadlužených Žďár nad Sázavou, a to necelých pět procent.

*Nejnižší průměrný dluh v exekuci je v Ústí nad Labem, činí 37.830 korun.

Podle autorů má mapa sloužit hlavně radnicím. Vedení obcí může zjistit situaci a přijmout opatření, a to třeba zavedení dluhového poradenství. Výzkum mezi 37 zadluženými ze tří regionů ukázal, že tuto osobní podporu lidé v tísni oceňují. “Většina se dostala do paralyzovaného stavu. Mluvili o tom, že nejsou schopni psychicky čelit tomu, že jsou v exekuci a ve zdánlivě bezvýchodné situaci a potřebovali by vstřícnou pomoc,” uvedla vedoucí výzkumu Edit Szénássy. Podle ní někteří našli pomoc u neziskových organizací, jejich pracovníci potřebné doprovázeli na úřady a pomohli i s formuláři.

Z výzkumu vyplynulo, že pomocí by bylo také sociální bydlení. Lidé v tísni totiž nemají na komerční nájem a kauce. Situaci by zlepšil i vstřícný postoj věřitelů a stanovení splátek.

Zdroj: ČTK