FOTBAL: Plzeň je krok od titulu! V přímém souboji vymazala Spartu

9. května 2015·Zprávy·Ivana Zítová

Tak bojují mistři! Fotbalisté Plzně zvítězili ve šlágru 27. kola první ligy na půdě Sparty 2:0 a jsou krok o titulu. Na vedoucí příčce tabulky mají na obhájce trofeje šestibodový náskok a z posledních tří kol jim stačí získat tři body.

O výhře Viktorie dnes rozhodli ve druhé půli bývalí sparťané. V 52. minutě otevřel skóre Jan Holenda a v 69. minutě zvýšil Roman Hubník.

Sparta nastoupila v očekávané sestavě s uzdraveným režisérem hry Matějovským, Plzeň zase nasadila na hrot bývalého letenského útočníka Holendu, který dostal v základní sestavě přednost před Mahmutovičem.

Pražané potřebovali vzhledem k prohře 0:2 v podzimním vzájemném duelu hrát aktivně a od úvodu více drželi míč. Kopali množství standardních situací, ale první půlhodinu byl jejich tlak jen platonický.

Naopak úvodní velkou šanci měla ve 22. minutě Plzeň. Pilařův centr odvrátil Brabec jen k Holendovi, ale ten z úhlu pálil nad. Sparta se do své první gólové možnosti dostala v 29. minutě náhodně, když Kovařík při odkopu napálil protihráče, od něhož se míč odrazil k volnému Lafatovi a ten z voleje těsně minul horní roh branky.

Sparta stupňovala tlak a otevřít skóre mohla i šest minut před pauzou. Dočkal potáhl balon, uvolnil Krejčího, který šel ze strany sám na Kozáčika, ale plzeňský gólman vyběhnutím zmenšil úhel a střela ho trefila do nohy. Letenští před přestávkou mocně tlačili a Západočeši mohli být rádi, že šli do kabin s bezbrankovou remízou.

Vstup do druhé půle ale vyšel Viktorii skvěle. V 52. minutě se Holenda u rohového praporku uvolnil přes Holka, navedl si míč na střelu a s pomocí Costovy drobné teče překonal Štěcha. Dal svůj druhý ligový gól za Plzeň.

Sparťanský trenér Ščasný okamžitě reagoval a místo Krejčího poslal na trávník Konatého. Vzápětí měl na hlavě vyrovnání Brabec, ale hlavičku poslal přímo do středu, kde ji vyboxoval Kozáčik.

Jinak ale Letenští neměli takový tlak jako v závěru první půle a v 69. minutě přišlo rozhodnutí. Kovařík poslal z přímého kopu centr na hranici malého vápna, kam si naběhl Hubník a hlavou usměrnil míč s pomocí tyče do sítě.

Třetí gól málem zaskočeným domácím zasadil Holenda, jenže z voleje překopl. Deset minut před koncem mohl ještě zdramatizovat závěr Kadeřábek, ale Kozáčik ho vychytal. Plzeň tak na Letné vyhrála poprvé po předchozích třech soutěžních porážkách a už v příštím kole může v případě výhry nad Jihlavou slavit svůj třetí mistrovský titul. Naopak Sparta doma v lize utrpěla teprve druhou prohru z posledních 39 utkání.