FOTO: V centru Prahy se zřítily stropy, tři lidi utrpěli těžká zranění

17. července 2018·Zprávy·Lukáš Vaněk

Zdroj: HZS hlavního města Prahy Twitter

Hasiči už odstranili asi 70 procent suti z domu v Mikulandské ulici v centru Prahy, kde se v úterý dopoledne propadla dvě patra. Zvyšuje se tak pravděpodobnost, že pod sutinami už nikdo není. Zásah bude pokračovat i za tmy, řekl novinářům jeho velitel Oldřich Klegr. V podvečer spadla na jednoho z hasičů část stropní konstrukce, zraněn ale není. Dopoledne hasiči ze sutin vyprostili tři vážně zraněné dělníky.

Hasiči chtěli večer znovu použít psy, kteří měli označit místa, kde by se ještě mohli nacházet lidé. Nakonec od toho ale ustoupili. “S blížící se nocí se budeme raději snažit rychle sutiny odstranit, protože potom budeme mít problémy s viditelností čidel, které nám hlídají pohyb zdí,” uvedl Klegr.

Zásah je obtížný, budova může kdykoliv spadnout. Hasiči ji stabilizovali ve spolupráci s Báňskou záchrannou službou, statikem a lezeckou skupinou. Podle Klegra je ale složité udělat další bezpečnostní opatření, protože by to samo o sobě bylo příliš riskantní:Bohužel je to už posunuté, obloukové vazby jsou narovnané, takže hrozí, že to spadne kdykoliv,” uvedl.

Hasiči si udělali v místě zásahu dřevěnou stříšku, v samotném centru pracují z bezpečnostních důvodů vždy jen dva z nich. Celou stavbu sledují přístrojem, který hlásí každou odchylku stěny o jeden milimetr. Na místo povolali dva odsávací bagry na odsávání suti.

Městská policie dorazila se třemi psy, kteří postupně místo ohledali. Všichni tři je označili jako pozitivní, hasiči tedy pracovali s předpokladem, že se pod sutinami nachází člověk. Za den se při zásahu vystřídalo asi 120 hasičů.

“Nenašli jsme nikoho, což je dobrá zpráva, v to jsme poslední hodiny doufali,”řekl ČTK po ukončení zásahu náčelník štábu Oldřich Klegr. Do rána se bude místo zásahu střežit a ráno nastoupí kriminální policie, která bude místo ohledávat, doplnil velitel zásahu Jan Havrda. Podle nich je budova stále nestabilní, statik ji prohlásil za nebezpečnou.

Neštěstí se stalo kolem 10:30, jeho příčinu teprve určí vyšetřovatelé. Tři zachráněné dělníky hasiči vyprostili ještě před polednem, tedy v prvních hodinách zásahu. Stav jednoho ze zraněných byl velmi vážný, záchranáři ho museli uvést do umělého spánku. Stav dalších dvou dělníků je středně těžký.

Budova, která není památkově chráněná, byla postavena na konci 19. století. Sídlila v ní základní škola. Po přestavbě se má objekt změnit na technologické a dílenské zázemí pro studenty Vysoké školy uměleckoprůmyslové (UMPRUM). Podle Metrostavu nebyly porušeny žádné předpisy týkající se bezpečnosti práce.

“Je potřebné prověřit roli projektantů, roli zejména památkářů Národního památkového ústavu, který nutil projektanty k nějakým možná i nestandardním postupům,” řekla odpoledne Krnáčová. NPÚ takový výrok považuje za absurdní a jakoukoliv odpovědnost odmítá. Uvedl, že postupoval vždy standardně a v souladu se zákonem o památkové péči.

Zdroj: ČTK

Zprávy - další články