GALERIE A VIDEO: Parašutista Luke Aikins v USA seskočil bez padáku z výšky 7620 metrů

To je démon! Parašutista Luke Aikins překonal dosavadní rekord, když v jižní Kalifornii seskočil bez padáku z výšky 7620 metrů a následně přistál v síti.

Informovala o tom agentura Reuters. Dvaačtyřicetiletý odvážlivec má na svém kontě již 18.000 seskoků. Nejnovější rekord se uskutečnil v Simi Valley.

Síť, ve které přistál, měla rozměry 30 krát 30 metrů.

“Aikinsův skok představuje vyvrcholení jeho 26leté kariéry. Jde zároveň o jeho osobní a světový rekord, pokud jde o seskok z největší výšky bez padáku či wingsuitu,” uvedl parašutistův mluvčí Justin Aclin. Wingsuit je oblek s nosnými látkovými plochami, které umožňují klouzavý let.

“Lhal bych, kdybych tvrdil, že nejsem nervózní,” svěřil se Aikins ještě předtím, než nejnovější rekord pokořil.

Po dopadu na záda trvalo jen krátce, než organizátoři síť spustili dolů a Aikins mohl obejmout svou ženu Monicu, které se podle amerického tisku velice ulevilo.

Příprava na skok trvala 18 měsíců. Ještě do poslední chvíle, když už letadlo s parašutistou stoupalo do potřebné výšky, to přitom vypadalo, že Aikins bude muset mít preventivně padák.

Těsně před akcí však dostal povolení skočit bez něj. Aikins řekl, že skok s padákem by byl mnohem nebezpečnější, neboť padák by mu zabránil zaujmout nejlepší pozici pro dopad v rychlosti 240 kilometrů za hodinu.

(zdroj: ČTK)

AUDIO: Padák “křídlo” slaví 50! Markéta a Mikeš si pozvali historika i reprezentanta!