GALERIE: Modrorudý superúplněk ohromil svět! Další nastane v březnu

Část obyvatel zeměkoule měla ve středu možnost vidět na obloze unikátní úkaz, který někteří odborníci nazývají modrorudý superúplněk. Štěstí vidět dočervena zbarvený obrovský úplněk měli ale jen na západním pobřeží Spojených států a Kanady, v Tichomoří a v Asii. Podle agentury AP se bude tento trojnásobný jev spojený s Měsícem opakovat až v roce 2037.

Vesmírnému úkazu, v němž se spojí tři jevy spojené s Měsícem, se říká lunární trifekta. Jde o spojení jevů, jímž se říká modrý Měsíc, rudý Měsíc a superúplněk. Naposledy byl tento jev vidět podle některých astronomů v roce 1982, podle jiných zdrojů to bylo dokonce v roce 1866.

Označení modrý úplněk nemá nic společného s barvou Měsíce, ale jde o druhý úplněk v jednom kalendářním měsíci. V angličtině dal tento jev vzniknout slovnímu obratu “once in a blue moon”, což znamená “jednou za dlouhou dobu” (česky se říká třeba “jednou za uherský rok”). Dva “modré úplňky” budou opět v březnu.

Krvavý či rudý úplněk je jev, k němuž dochází po úplném zatmění Měsíce a Měsíc se při něm opravdu zbarví do ruda. Měsíční disk se schová za zemský stín, ale mírně jej osvětluje červená část spektra slunečního světla.

Označení superměsíc označuje situaci, kdy je Měsíc v úplňku a od Země je vzdálený méně než 360.000 kilometrů. Jeví se proto jako větší a jasnější oproti jiným úplňkům.

Zdroj: ČTK

Galerie