GALERIE: Mraky se roztrhaly a Rudý Měsíc se na objevil na obloze

Sledovat zatmění Měsíce v okolí hvězdárny na Kraví hoře v Brně vyrazily stovky lidí. Doufali, že bouřka a oblačnost, které nad město dorazily v podvečer, zmizí. Část večera měli ale smůlu. Okolo 21:00 sice viděli nad Špilberkem srpek Měsíce, ale o půl hodiny později zmizel v husté oblačnosti. Navíc se rozpršelo. Až po 22:00 se na jihovýchodní obloze Měsíc znovu matně objevil a o hodinu později před koncem zatmění už byl vidět velmi zřetelně.

Zážitek měli lidé ze začátku spíše z blesků, které křižovaly nebe na západ od města, ze světelných instalací v parku a z dokumentu o Měsíci promítaného na zeď hvězdárny.

Lidé přišli do parku i na koupaliště, kam byl dnes večer vstup zdarma.

Naděje lidí byly zpočátku marné. Po 21:00 oblačnost přibývala, až měsíc zcela schovala, a ti, co ještě doufali, se schovali pod deštníky. I tak si lidé výjimečný večer užívali. A ti, co vydrželi, byli odměněni nevšedním divadlem.

#zatmenimesice #moon

A post shared by Erik Mrázek (@erik_mrazek) on

Zatmění bylo největší v tomto století, samo o sobě však nastává relativně často. Výjimečné na něm dnes bylo to, že při jasné obloze byl vidět neobvykle jasně i Mars v takzvané opozici, byl blíž Zemi než obvykle.