GIBS se zabývá případem policistů, jež se obohacovali na pokutách

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) se zabývá případem dvou policistů z Olomouce, kteří se obohacovali při ukládání pokut. V tiskové zprávě to uvedla mluvčí GIBS Ivana Nguyenová. Řidičům policisté na místě ukládali vyšší pokuty, částku zapsanou mazacím inkoustem však následně na bloku upravili na nižší a rozdíl si ponechali. Za zneužití pravomoci úřední osoby a zpronevěru jim hrozí až pětiletý trest vězení nebo zákaz činnosti.

Policisté se podle GIBS od loňského října do letošního července obohatili nejméně o 6500 korun. “Ve sledovaném období si v rámci dohledu nad bezpečností silničního provozu vytipovali řidiče, kterým uložili pokutu v takové výši, aby byla akceptovatelná a přestupce ji mohl zaplatit na místě,” popsala Nguyenová.

Dvojice policistů zapsala povinné položky do pokutového bloku standardní propisovací tužkou, výši uložené pokuty ale zaznamenala perem, jehož inkoust je možné vymazat. Jeden z dílů protokolu pak policisté odevzdali pachateli přestupku s původní částkou. “U dílu, který se odevzdává nadřízenému, částku smazali a přepsali ji za nižší. Finanční rozdíl si pak ponechali pro svou potřebu,” dodala Nguyenová.