Halové míčové sporty v pátek můžou začít hrát

12. listopadu 2020·Zprávy·Lenka Skrzeczkova

Ilustrační foto (Foto: facebook.com/ceskybasketbal)

Volejbalové a basketbalové nejvyšší soutěže dnes dostaly výjimku od hlavní hygieničky a mohou začít hrát. Na Twitteru o tom informoval předseda Národní sportovní agentury (NSA) Milan Hnilička. Podle zatím neoficiálních informací dostaly výjimku i mužská a ženská házená a nejvyšší soutěž mužů ve florbalu.

Profesionální soutěže ve volejbalu a basketbalu se rozběhnou po více než měsíci, vládní opatření proti koronaviru je zastavila 12. října. Extraliga volejbalistů začne v sobotu 14. listopadu desátým kolem, ženy se na palubovky vrátí zápasy 13. kola o týden později. Hrálo se naposledy 10. října.

Sportovci musí mít negativní test

Podmínkou návratu profesionálních soutěží jsou testy na covid-19, které musí týmy podstupovat dvakrát týdně. Všude se bude hrát bez přítomnosti diváků. Například Karlovarsko ale chystá papírové fanoušky na tribunu.

“V drtivé většině věcí, o které jsme žádali, nám bylo vyhověno. Platnost PCR testů na covid sice nebude 72 hodin, ale rozumíme tomu, že to bude 48 hodin, tak jako v jiných sportech,” uvedl předseda ALK Tomáš Kotrč. “Na rozdíl od fotbalistů a hokejistů bychom za 48 hodin mohli v rámci platnosti jednoho testu stíhat dva zápasy namísto jednoho. A také řešíme situaci, kdy pokud někdo z týmu bude pozitivní, aby ostatní hráčky mohly dál hrát,” konstatoval Daniel Kuruz, guvernér Asociace ligových klubů ŽBL.

Basketbalisté restartují NBL už v pátek, kdy jsou na programu tři dohrávky. Utkají se vedoucí Nymburk s Kolínem, Brno s Olomouckem a Pardubice s Děčínem. Budou to první zápasy od 11. října, kdy Opava vyhrála v Hradci Králové 101:69.

Asociace ligových klubů NBL se dohodla na frekvenci dvou zápasů týdně, aby vždy třetí termín v každém týdnu byl ponechán k dohrávce celkem 66 utkání, jež nyní zbývá odehrát z předchozího programu. Během zápasů bude moci být v halách maximálně 100 osob, vedle hráčů nemusí nosit roušky ještě trenéři. Hráči, kteří již covid prodělali nebudou muset být testováni do 90 dnů od svého prvního nakažení. Momentálně je do zápasů připraveno všech 12 týmů NBL.

Nejvyšší soutěž basketbalistek začne v sobotu. “Jsem rád, že zvítězila logika a pragmatismus, a ti, kteří se sportem živí, mohou dál vykonávat svou práci. A byť to nebude divácky atraktivní přímo v halách, bude to atraktivní při vysílání přenosů, protože fanoušci jsou teď po českém sportu hladoví. A já jsem rád, že můžeme ženský basketbal přidat do skupiny profesionálních lig, které se opět mohou hrát,” řekl Kurucz.

Na obnovení svých nejvyšších soutěží o tomto víkendu se mohou chystat i házenkáři, házenkářky a florbalisté. “Čekáme jen na to, až obdržíme oficiální potvrzení do datové schránky. To by mělo být ještě během dneška,” řekl mluvčí NSA Jakub Večerka.

Zprávy - další články