Hedvika Miller: Mnoho voličů Trumpa si přálo, aby odešel jako gentleman, neporušoval tradice a přiznal, že novým prezidentem je Biden

27. ledna 2021·Zprávy·Lenka Skrzeczkova·Romana Navarová

Hedvika Miller. (Foto: Frekvence 1)

Inaugurace nového prezidenta Joe Bidena ve Spojených státech je za námi. Podívejme se ještě jednou, jak Američané tento významný den prožívali a proč říkají, že pes prezidenta zažívá "Příběh o Popelce"? To vše přiblíží zahraniční zpravodajka Frekvence 1 Hedvika Miller.

Inaugurace nového prezidenta Joe Bidena se za přísných protiepidemických podmínek zúčastnilo mnoho vybraných hostů. Nesměli chybět bývalí prezidenti s manželkami nebo třeba bývalý víceprezident Mike Pence. Bohužel exprezident Donald Trump s manželkou Melanii se tohoto slavnostního aktu neúčastnil. Pro Bidena v Bílém domě ale něco nechal.Prezident Trump neuvedl Joe Bidena do Bílého domu, ale nechal mu tam vzkaz. To vždycky prezidenti dělají, ale co je v tom vzkazu, to zatím nikdo neví. Je to takové tajemství a uvidíme, jestli to výjde na veřejnost,” říká zahraniční zpravodajka Hedvika Miller.

Během slavnostního ceremoniálu se z Washingtonu stala nedobytná pevnost. “Ta bezpečnostní opatření jsou bezprecedentní a podle některých obyvatel je to v tom městě jako ve válce. Je tam 25 000 členů národní gardy včetně policie. Takže je tam vlastně více vojáků než v Afghánistánu,popsala zpravodajka.

Také jsme mohli vidět různé hvězdy světové pop music. “Byla to vyjímečná situace a šance pro Lady Gagu, která vždycky fandila demokratickým kandidátům, takže si ji vybrali dobře jako zpěvačku, ale i ze strany politiky. Ona zazpívala naprosto úžasně,” říká Miller. Gaga sklidila obrovský aplaus a následovalo vystoupení Jenifer Lopez, které bylo stejně kvalitní.

Psí příběh o Popelce

Po zvolení Bidena do prezidentského úřadu si Američané upravili tradiční příběh o Popelce, kde hlavní roli hraje prezidentův pes Major.

Vlastně toho německého ovčáka vůbec nikdo nechtěl, takže Bidenovi si ho z útulku adoptovali a vlastně Američani tomu dnes říkají Příběh Popelky, protože dnes je z toho německého ovčáka, který byl v útulku a vlastně se nevědělo, jestli nebude muset umřít, protože ho nikdo nebude chtít, tak se z něj stal během tří let první pes Spojených států amerických, no není to krásný příběh,” popisuje s nadšením zahraniční zpravodajka.

Výměna prezidenta z pohledu obyčejných lidí

Podle Miller to Američané vnímají přesně podle toho, jakého prezidenta si volili, najdou se ale i výjimky. “Nakonec ale i ti, kteří volili Trumpa, to vše sledují a sama jsem slyšela, že mnoho jeho voličů by si přálo, aby Trump odešel jako gentleman, aby tradice neporušoval a přiznal, že tedy teď novým prezidentem je Joe Biden. Takže i ti jeho příznivci litují, že to předání nebylo takové, jak mělo být,” říká. “Také jsou ale lidé, kteří si tady nakoupili šampaňské a vzali si dovolenou a sledují televizi a jsou velké oslavy,” dodává Hedvika pro Frekvenci 1.

Trump z veřejného dění nezmizí

Odkaz exprezidenta Donalda Trumpa ze dne na den nevyšumí. Jelikož mu oficiální sociální sítě byly zablokovány, tak jeho příznivci se zařídili po svém. “Jeho příznivci založili úplně novou sociální síť, která se jmenuje Telegram a tam navzájem komunikují. Nevím jestli tam komunikuje přímo i exprezident Donald Trump, ale je fakt, že do úterního večera se tam přihlásilo asi 220 000 lidí a to je jenom začátek. Nevím jestli je možné, aby se jim to zablokovalo, ale v tuhle chvíli to funguje,”uvedla Miller.

Na základně Andrews se s ním před odletem přišlo rozloučit mnoho jeho příznivců. V projevu řekl, že v podstatě nekončí, že vždycky bude za ty své příznivce bojovat a tím vlastně dal naději těm jeho voličům, že by se eventuelně mohl vrátit zpátky,” dodala.

Bohužel navždy bude spojený s útokem na Kapitol. “Američané viní Trumpa za to, že vyprovokoval dav jeho příznivců k útoku na Kapitol. Je fakt, že tam prezident neměl vůbec chodit, protest se měl odehrát, ale ne takovým působem a za účasti bývalého prezidenta,” uvádí Miller.

Zprávy - další články