Helcelet a Veselý získali na ME atletů stříbrné medaile!

7. července 2016·Zprávy·Redakce

Druhý den mistrovství Evropy v atletice v Amsterodamu přinesl české výpravě dvě stříbrné medaile. Radovali se z nich desetibojař Adam Sebastian Helcelet a oštěpař Vítězslav Veselý.

Helcelet nasbíral 8157 bodů a porazil ho pouze Belgičan Thomas van der Plaetsen, který získal o 61 bodů víc. Stříbro český atlet uhájil před dotírajícím Srbem Mihailem Dudašem, kterého předčil o čtyři body. Přitom v průběhu prvního dne pokazil skok do dálky (707) a zejména výšku (195), ale výborným druhým dnem se dostal do boje o stupně vítězů.

Veselý hodil ve finále 83,59 metru. Překvapivým šampionem se stal Lotyš Zigismunds Sirmais díky novému osobnímu rekordu 86,66 m. Třetí skončil obhájce titulu z Curychu Fin Antti Ruuskanen, který nenavázal na výborný výkon z kvalifikace, v níž překonal 88 metrů. Další dva čeští zástupci ve finále Jakub Vadlejch a Jaroslav Jílek na rozdíl od kvalifikace nepřehodili hranici 80 metrů a seřadili se na devátém resp. desátém místě.

Skokan do dálky Radek Juška skočil 793 cm stejně jako třetí Nizozemec Ignisious Gaisah, který bral medaili díky lepšímu druhému pokusu. Titul obhájil Brit Greg Rutherford, mistr světa a olympijský vítěz předvedl 825 cm. Boj o medaili se nevydařil výškařce Michaele Hrubé. Ve finále překvapivě neskočila svou druhou postupnou výšku 189 cm a výkonem 184 cm obsadila poslední dvanácté místo.