HOKEJ: Dvacítka prohrála na MS s Finskem a ve čtvrtfinále ji čeká USA!

31. prosince 2015·Zprávy·Redakce

Česká hokejová reprezentace do 20 let svůj poslední zápas v základní skupině mistrovství světa prohrála. Ve Finsku podlehla domácímu týmu 4:5 a v sobotním čtvrtfinále bude hrát s Amerikou.

Český tým nastoupil proti Finsku i s útočníkem Pavlem Zachou, ale od úvodu zápasu musel čelit velkému náporu domácího výběru. V desáté minutě si za české obránce zajel Hintz, ale jeho blafák brankář Vaněček zneškodnil. Úspěšný byl i jeho protivník ve finské kleci Vehviläinen, kterého nedokázali překonat Voženílek, Ordoš ani Šoustal.

Hned na začátku druhé třetiny se dostal do brejku Pastrňák, ale finského gólmana nepřekonal. Naopak hned vzápětí se na druhé straně prosadil jiný hráč s číslem devět na dresu – Puljujärvi překonal Vaněčka střelou z levé strany. Už ve 25. minutě ale Pastrňák našel v prostoru mezi kruhy Smejkala a ten vyrovnal na 1:1. A po dalších dvou minutách jsme zápas otočili! Voženílek přiklepl puk Ordošovi a ten zblízka nezaváhal.

Od poloviny zápasu se ale hrálo opět s nerozhodným skóre. Jeden z českých hráčů přihrával nesmyslně dozadu, kde se puku zmocnil Hintz a blafákem do bekhendu vyrovnal na 2:2. Ani to ale Finům nestačilo. Při vyloučení Hronka udeřili v přesilovce, když se ranou z první z pravého kruhu prosadil Kalapudas. I přes vedení začali být Finové, vyhecovaní publikem, trochu podráždění a ostře reagovali na každý zákrok z české strany. A nepřidalo jim, když obránce Sklenička v závěru třetiny vyrovnal na 3:3.

V 49. minutě zápasu navíc znovu zaúřadoval první útok českého týmu. Pastrňák ujížděl po pravé straně a aniž by cokoliv naznačil, bleskově poslal puk na druhou stranu kluziště, kde ranou bez přípravy prostřelil finského brankáře Špaček. Finové srovnali v přesilovce po parádním ťukesu, na jehož konci byl Puljujärvi. A pět minut před koncem využili domácí i další přesilovku a vedení už si tentokrát pohlídali až do konce.

Mistrovství světa v hokeji hráčů do 20 let, skupina B:

Finsko – ČR 5:4 (0:0, 3:3, 2:1)

Branky a nahrávky: 21. Puljujärvi (Aho), 29. Hintz, 31. Kalapudas (Kapanen, Niku), 51. Puljujärvi (Nättinen, Juolevi), 55. Laine (Juolevi, Aho) – 25. Smejkal (Špaček, Pastrňák), 27. Ordoš (Voženílek, Šoustal), 40. Sklenička (Mašín, Zacha), 49. Špaček (Pastrňák, Smejkal). Rozhodčí: Ansons (Lot.), Wiegand (Švýc.) – Otmachov (Rus.), Waldejer (Nor.). Vyloučení: 4:5. Využití: 2:0. Diváci: 12.198.

Sestava ČR: Vaněček – Mašín, Sklenička, Ščotka, Zbořil, Hronek, Mikliš, Rašner – Pastrňák, Špaček, Smejkal – Zacha, Lakatoš, Veselý – Stránský, F. Chlapík, D. Kaše – Voženílek, Ordoš, Šoustal. Trenéři: Jakub Petr a Petr Svoboda.