Hormonální léčbu nechce podstupovat ani Wambuiová, zkusí sprinty

Po Caster Semenyaové odmítá podstupovat hormonální léčbu na snížení mužských hormonů v těle i její dosavadní soupeřka v běhu na 800 metrů Keňanka Margaret Wambuiová. Bronzová olympijská medailistka z Ria de Janeiro rovněž kritizuje mezinárodní federaci IAAF za zavedení nového pravidla. V atletické kariéře chce pokračovat na kratších tratích 100 a 200 metrů, kterých se tyto regule netýkají.

“Není v pořádku, že nás IAAF nutí brát léky, abychom upravili fungování našeho těla. To pravidlo je velice nespravedlivé. Je to jako přijít najednou o práci,” citovala Wambuiovou agentura AP.

“Vyrůstala jsem s tím, že chci dělat atletiku, a hodně tomu obětovala. A teď najednou mi řeknou, že musím brát léky, abych mohla dál zůstat u stejné disciplíny?” uvedla juniorská mistryně světa z roku 2014, jejíž osobní rekord na 800 metrů má hodnotu 1:56,89 minuty.

“Tohle rozhodnutí má na mě hodně velký dopad, protože člověk neví, na co vlastně trénovat… Tuto sezonu jsem se připravovala na mistrovství světa a Diamantovou ligu, ale všechna snaha přišla vniveč,” řekla Wambuiová.

Podle nového pravidla IAAF nesmějí od 8. května atletky s odlišným pohlavním vývojem startovat v bězích od 400 metrů po míli, pokud nepodstoupí hormonální léčbu, jež jim uměle sníží hladinu testosteronu v těle. Dvojnásobná olympijská vítězka v běhu na 800 metrů Semenyaová uvedla, že léky brát nebude, a zřejmě přesedlá na delší tratě – koncem června na Diamantové lize ve Stanfordu poběží 3000 m.

Pravidlo IAAF ovlivňuje všechny tři medailistky z osmistovky na OH v Riu de Janeiro, neboť se týká i stříbrné Francine Niyonsabaové z Burundi.

Zdroj: ČTK