Je to hluk! Sousedé si stěžují na hlučné přelety vynálezce flyboardu

10. září 2019··Lukáš Vaněk

Zdroj: twitter.com/frankyzapata

Desítka sousedů francouzského "létajícího muže" Frankyho Zapaty podala stížnost kvůli jeho pravidelným pokusným přeletům na takzvaném flyboardu, které podle dotyčných působí hluk a znečišťují vzduch. Vynálezce futuristického dopravního zařízení, s nímž v srpnu úspěšně přeletěl Lamanšský průliv, ale tvrdí, že stížnosti jsou neopodstatněné, píše deník Le Parisien.

Na Zapatu si oficiálně stěžovalo několik obyvatel obce Sausset-les-Pins, která leží nedaleko Marseille a kde Zapata svůj stroj vyvíjí a testuje. Případem se nyní zabývá specializovaná složka četnictva, která má na starosti bezpečnost leteckého provozu.

Zapata sice své pokusné lety musel v roce 2017 na příkaz leteckých úřadů přerušit, místní prefektura mu je však nakonec povolila. Stanovila ale, že Zapata může létat jen dvakrát týdně maximálně hodinu a půl a musí přitom brát v potaz směr větru kvůli pachu kerosinu. Nesmí také létat o nedělích a svátcích, ráno do 10:00, mezi polednem a 15:00 a po půl sedmé večer.

Trénuji jen hodinu týdně nebo jednou za 14 dnů, v pevně stanoveném čase, všechno to trvá jen 30 až 40 vteřin a jsem pryč. Je to umělý spor,” uvedl Zapata. Dodal, že hluk je sice slyšet v obytných čtvrtích, ale ne silně. “Považuji to za nespravedlnost, a to tím spíše, že většina obyvatel Saussetu mne podporuje a je hrdá na to, že se flyboard testuje u nich.”

Svým vynálezem Zapata ohromil návštěvníky letošní vojenské přehlídky 14. července v Paříži při oslavách francouzského státního svátku, když na stroji proletěl nad bulvárem Champs-Élysées. Flyboard Air je zařízení, na němž pilot stojí. Má pět motorů a dokáže letět i při výpadku jednoho z nich. Maximální rychlost je 190 kilometrů za hodinu.

Vynálezce nyní pracuje na projektu létajícího auta, které by jednou mohlo sloužit jako taxi.

Zdroj: ČTK

- další články