Je venku! Zakladatele H-Systemu Smetku propustili po 12 letech z vězení

Zakladatel vytunelovaného H-Systemu Petr Smetka v neděli ráno po 12 letech odešel z vězení! Odpykal si celý trest. Po propuštění řekl, že svoji vinu cítí.

Smetku také odsoudili k zaplacení pohledávek poškozených klientů H-Systemu. Zaplatit mu podle senátora Jiřího Čunka (KDU-ČSL), který se v případu angažuje, zbývá zhruba tři čtvrtě miliardy korun. Čunek a Smetka to dnes uvedli na společném setkání s novináři.

Smetka po svém propuštění řekl, že poškozeným se už peníze mohly vrátit, pokud by byl konkurz prováděn řádně a majetek H-Systemu prodán v dražbě, nikoli přímým prodejem za ceny několikanásobně nižší než tržní. “Určitě se do toho zapojím,” uvedl mimo jiné na dotaz ČTK, zda se například připojí k Čunkovým trestním oznámením na konkurzní správce.

Čunek uvedl, že dluh mohl být umořen jen prodejem stavebního pozemku v Lichocevsi, který byl konkurzním správcem prodán za 17 milionů korun, zatímco po šesti letech byla jeho třetina prodána novým vlastníkem za 420 milionů korun.

Konkurzní správci ale jakékoli pochybení odmítají a hájí se tím, že postupovali podle zákona.

V kauze stavební firmy H-System přišlo minimálně 1095 lidí, kteří měli zájem o byt či dům, o více než 980 milionů korun. Z prodeje majetku se podle Čunka podařilo zaplatit zatím kolem čtvrt miliardy korun.

Smetku odsoudili za podvod, poškozování věřitele a porušování povinností při správě cizího majetku. Vinu uznává jen v tom, že se dopustil porušování povinností při správě cizího majetku, nikoli za podvod. “Já svoji vinu cítím a měl jsem si odsedět určité roky. Neměl jsem si odsedět 12 let,” prohlásil.

 

Další informace můžete slyšet ve zpravidajských relacích rádia Frekvence 1 TADY!