Johnson v parlamentu vyzval k předčasným volbám, poslanci to odmítli

5. září 2019·Zprávy·Barbora Pisingerová

Boris Johnson. Foto: Shutterstock

Britský premiér Boris Johnson v parlamentu vyzval ke konání předčasných voleb 15. října. Reagoval tak na hlasování poslanců, kteří schválili návrh zákona, který má zabránit premiérovi vyvést Británii 31. října z Evropské unie bez dohody s Bruselem. Pro vyhlášení voleb ale potřebuje premiér souhlas dvou třetin poslanců a takovou podporu nezískal.

Poslanci Dolní komory britského parlamentu ve středu odmítli návrh premiéra Borise Johnsona na uspořádání předčasných voleb. Pro jejich vypsání potřeboval předseda vlády souhlas dvou třetin poslanců, tedy nejméně 434. Návrh jich ale podpořilo jen 298, 56 zákonodárců bylo proti. Opoziční labouristé instruovali své poslance, aby se hlasování zdrželi.

Boris Johnson večer vyzval k předčasným volbám, které se podle něj měly uskutečnit 15. října. Reagoval tak na předchozí krok poslanců, kteří schválili návrh zákona, jehož cílem je zabránit neřízenému odchodu země z Evropské unie bez dohody s Bruselem. Johnson přitom prosazuje brexit k 31. říjnu, ať již bez dohody či s ní.

Johnson v první reakci na odmítnutí návrhu na předčasné volby uvedl, že “Jeremy Corbyn je prvním opozičním vůdcem, který odmítl pozvánku k volbám”. Johnson se domnívá, že je to kvůli tomu, že si vůdce labouristů nemyslí, že by mohl vyhrát.

Zdroj: ČTK

Zprávy - další články