K sežrání! Prezident Macron označil premiérovu manželku za lahodnou

Francouzský prezident Emmanuel Macron se na návštěvě Austrálie dopustil úsměvného faux pas, když manželku tamního premiéra Malcolma Turnbulla Lucy označil anglickým slovem delicious - lahodná. Komentátoři se ale nemohou shodnout, jestli šéfa Elysejského paláce zradila angličtina, nebo to byl vtip, neboť oba státníci krátce předtím mluvili o jídle.

“Chci vám a vaší lahodné ženě poděkovat za vaše vřelé přijetí,” řekl Macron v angličtině na závěr tiskové konference v Sydney. Správným výrazem by přitom bylo slovo delightful, tedy krásná, příjemná.

Francouzský výraz délicieux se sice může použít pro označení chutného jídla, ale i pro něco velmi dobrého nebo příjemného, ve smyslu anglického delightful. Macron tak zvolil slovo, které zamýšlel, ale nikoli ve správném významu, podotýká k tomu BBC. V angličtině se výraz delicious používá zejména v souvislosti s jídlem, ale může se použít například i v narážkách se sexuálním podtextem.

Obecně se má ale za to, že hlava Francie umí anglicky výborně. Nedávno například Macron hovořil v angličtině k členům americkému Kongresu.

Někdejší mluvčí amerického prezidenta Donalda Trumpa Sean Spicer zase dvakrát Turnbulla tituloval výrazem “pane Trumble”, připomíná server Politico.

Zdroj: ČTK