Kalamita na jihu Čech! Řada silnic a tratí je zavřená kvůli popadaným stromům

28. dubna 2017·Zprávy·Redakce

Kalamita, foto: reprofoto požáry.cz

Na silnicích v Jihočeském kraji je vyhlášen kalamitní stav. Na Prachaticku, Českokrumlovsku a jihu Českobudějovicka je neprůjezdná řada silnic kvůli popadaným stromům a sněhu na vozovce, na některých železničních tratích kvůli popadaným stromům nejezdí osobní vlaky. Několik set domácností v jižních Čechách je bez proudu. ČTK to řekli mluvčí policie, Českých drah (ČD) a E.ON.

Policie některé komunikace zcela uzavřela, například silnici z Českého Krumlova do Černé v Pošumaví. Policisté i hasiči jsou na místě. ČTK to řekl mluvčí jihočeské policie Milan Bajcura. Sněžit má podle něj do šesti hodin, pak bude sníh tát. “Museli jsme zastavit provoz, protože je to neprůjezdné kvůli popadaným stromům a vyšší vrstvě sněhu, která leží na komunikacích,” řekl Bajcura.

Kromě silnice z Českého Krumlova do Černé v Pošumaví jsou uzavřeny také silnice mezi Prachaticemi a Vitějovicemi, Dolním Dvořištěm a Lipnem, Frymburkem a Větřní, Frymburkem a Černou v Pošumaví.

Pro kamiony je zavřená silnice II/163 Frymburk – Dolní Dvořiště, II/162 Větřní – Světlík. “Největší problémy jsou na Českokrumlovsku a Prachaticku a okolo Českých Budějovic mám nahlášené popadané stromy v úseku Mokré – Třebín – Dubné a Střížov – Komařice. Zavřená byla silnice Vimperk – Strážný, ta se už otevřela,” řekla ČTK dispečerka Správy a údržby silnic (SÚS) Jihočeského kraje Jiřina Marková. SÚS má na Prachaticku v terénu deset sypačů a tři traktory, na Českokrumlovsku šest sypačů, ale dva uvízly kvůli tomu, že kamiony zablokovaly silnici.

Stromy spadly i na některé šumavské železniční tratě určené pro osobní přepravu. “Nejezdí se Rybník – Lipno, Vimperk – Bohumilice, Prachatice – Husinec a Volary – Zbytiny,” řekl ČTK mluvčí Správy železniční dopravní cesty Pavel Tesař. Podle mluvčího ČD Radka Joklíka by se na nich měl provoz obnovit do 9:00. “Autobusovou dopravu se bohužel nepodařilo zajistit vzhledem k tomu, že jsou nesjízdné silnice,” řekl Joklík.

Několik set domácností v jižních Čechách je bez proudu, problémy má E.ON podle mluvčího Vladimíra Váchy na Prachaticku a Českokrumlovsku. Nejhorší situace je v okolí lipenské přehrady, kde je několik poruch směrem na Větřní, v okolí Frymburku, Vyššího Brodu. Další poruchy jsou na Prachaticku. “Několik set domácností je bez dodávek elektřiny, příčinou jsou hlavně pády stromů a větví po napadání těžkého mokrého sněhu do našich linek. Odstranění záleží na počasí, pracujeme na tom, ale pokud nepřestane sněžit, tak budou poruchy pokračovat,” řekl ČTK Vácha.

V kraji platí do sobotního poledne výstraha meteorologů před vydatným deštěm. V noci na pátek byly silné srážky především na Šumavě a v podhůří Šumavy. “Nejvíce pršelo na Churáňově, 21 milimetrů, a v Křemži 22 milimetrů. Ve vyšších polohách bude asi hodně sněhu,” řekl ČTK Jaroslav Hintermüller z českobudějovické pobočky Českého hydrometeorologického ústavu. V pátek bude přes den zataženo a déšť se sněhem. Sněžit bude jenom v polohách nad 800 metrů. “V nižších polohách s deštěm, teploty čtyři až sedm stupňů,” řekl Hintermüller.

Zdroj: ČTK

Zprávy - další články