Každou minutu jedna padající hvězda. Noční oblohu rozzáří meteorický roj Kvadrantidy

Prvním významným astronomickým úkazem letošního roku je jeden z největších meteorických rojů Kvadrantidy, který je aktivní od 1. do 10. ledna. Nejlepší podmínky pro pozorování nastanou podle astronomů při dnešním maximu v noci a k ránu. Na tmavé obloze daleko od měst, nejlépe na horách, bude možné sledovat až 60 meteorů za hodinu. Znovu budou tak příznivé podmínky pro sledování Kvadrantid až za dva roky.

Letos bude pozorování přát i Měsíc, který nebude rušit svým svitem. Dnes zapadá asi dvě hodiny před půlnocí. K pozorování zajímavého astronomického jevu není potřeba žádných přístrojů, jen teplé oblečení do mrazivé noci. Nejlépe se meteory pozorují vleže, znalci proto doporučují spacák a karimatku.

Meteorický roj Kvadrantidy má radiant, což je místo, odkud meteory jakoby vylétají, na rozhraní souhvězdí Pastýře a Draka, kousek východně za ojem Velkého vozu.

Meteory, nebo také padající hvězdy či létavice, jsou světelné úkazy, které vznikají tehdy, když se malá tělíska nebo prachové částečky (meteoroidy) srazí se Zemí. Při letu vysokou rychlostí atmosférou se třou o vzduch, rozžhaví se a většinou se vypaří. Přitom dochází k ionizaci okolního plynu, a tak vzniká meteor – světelná čára na obloze. Nejznámějším meteorickým rojem jsou srpnové Perseidy, v prosinci se zase dají pozorovat Geminidy.

Zdroj: ČTK