Kladno kvůli hustému sněžení vyhlásilo kalamitní stav

Kladno v neděli odpoledne kvůli hustému sněžení vyhlásilo kalamitní stav. Veškerá technika se soustředí na hlavní tahy, trasy autobusů a křižovatky do kopce. Protože sněhu napadlo víc než 20 centimetrů, budou ho nákladní vozy odvážet za město. Zásadní je zajistit průjezd MHD a okolí nemocnic tak, aby fungoval Integrovaný záchranný systém. Kvůli chumelení byl také uzavřen zimní stadion, jeho střecha je v havarijním stavu, informovala ČTK mluvčí magistrátu Štěpánka Filipová.

Hromadnou dopravu se přes vytrvalé sněžení daří udržet v provozu. Spoje ale mají zpoždění a na některá místa vůbec nemohou jezdit. “Uvědomujeme si, že se lidé zítra (v pondělí) potřebují dostat do práce. Proto se silničáři zaměřují především na hlavní tahy, trasy hromadné dopravy a okolí nemocnice. Přesto ale nelze na některá na místa vůbec jezdit,” uvedl večer primátor Dan Jiránek (ANO).

Z bezpečnostních důvodů byla mimo jiné uzavřena přetlaková hala Brjanská a Tenisový areál SK. Otevřeny budou, až to počasí dovolí. Podobně musel být uzavřen i zimní stadion, kde by lidem mohlo hrozit nebezpečí, a jeho střecha je monitorována.

“Podle zprávy o technickém stavu na střeše sníh nesmí být. Sportovní areály Kladno ve spolupráci s horolezci proto od rána hustou nadílku průběžně odstraňovali a s odklízením sněhu budou pokračovat, jak se rozední,” uvedl radní Jiří Chvojka (ANO). Vinu za stav budovy přičítá bývalému vedení města, které podle něj havarijní stav neřešilo.

Na pomoc s odklízením sněhu město už ráno povolalo veškerou dostupnou techniku. Operativně pomáhá městská policie. “Varujeme před chozením do lesa, těžký sníh láme větve a být tak pod stromy je velmi nebezpečné,” dodal Jiránek.

Strážníci situaci sledují a předávají informace společnosti AVE, která má údržbu kladenských silnic a chodníků na starosti. Chumelit by podle předpovědi mělo přestat v pondělí. Ráno se znovu sejde krizový štáb a rozhodne o dalším postupu.