Klíma o milosti pro Kajínka: Zeman chce odvést pozornost. Lepší by bylo obnovení procesu

Novinář a publicista Josef Klíma řekl, co si myslí o tom, že prezident Miloš Zeman chce udělit milost nejznámějšímu českému vězni, o kterém publicista s kolegou Kroupou natočili mnoho reportáží a společně o Jiřím Kajínkovi napsali i knihu.

„Je to vrtěti psem. Novináři jsou pitomci, kteří se vrhnou určitě po Kajínkovi, a trochu zapadne ta jeho bezvýchodná situace, do které se sám uvedl tím, že nerespektuje Ústavu,“ řekl Klíma ve vysílání rádia Zet.

Podle Klímy by bylo lepší, kdyby došlo k obnovení procesu. “Vyslechnout všechny svědky, dopátrat to,” řekl publicista s tím, že on pravdu o tom, zda Kajínek skutečně vraždil, nezná.

A kdo se Kajínka na svobodě může obávat? Celý rozhovor si poslechněte zde:

 

Plzeňský soud uložil zřejmě nejznámějšímu českému vězni doživotní trest 23. června 1998. Odsoudil ho za to, že v roce 1993 zastřelil v serpentinách pod plzeňskou věznicí Bory podnikatele Štefana Jandu a jeho osobního strážce Juliána Pokoše. Druhý bodyguard útok přežil.

Kajínek se proslavil svým útěkem z nejstřeženějšího českého vězení v Mírově. Má řadu sympatizantů, kteří jsou přesvědčení o jeho nevině v kauze dvojnásobné vraždy. Kajínek žádá o obnovu procesu, zatímco jiní svědkové ho obviňují z manipulace veřejným míněním a ze zastrašování.

Prezident letos v dubnu uvedl, že vážně uvažuje o milosti pro Kajínka, protože není zcela přesvědčen o jeho vině. V tom ho tehdy podpořil dlouholetý předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský, v kauze podle něj přetrvávají pochybnosti. Ve středu Kajínka ve věznici Rýnovice v Jablonci nad Nisou navštívila prezidentova manželka, vyslechla ho a předala mu darem knížku o zámku v Lánech.

Zeman se již v roce 2013 vyjádřil v televizi Prima pro obnovu řízení v Kajínkově kauze a dva roky poté to zopakoval. Loni uvedl, že si vyžádal Kajínkův spis, ale tehdy ještě říkal, že mu milost nedá.

Zemanovi předchůdci ve funkci prezidenta udělovali milostí výrazně víc. Od Václava Klause dostalo za jeho desetiletého úřadování na Hradě individuální milost 412 lidí. Václav Havel jako český prezident udělil za deset let v úřadu milost 1247 lidem, předtím jako federální prezident jich dal 601.