Komunisté nechtějí ustoupit od nominace Ondráčka do komise k GIBS

5. prosince 2017··Redakce

Zdeněk Ondráček (KSČM).

Sněmovní klub KSČM podle informací ČTK odmítl na úterním zasedání žádost hnutí ANO o přehodnocení nominace Zdeňka Ondráčka do čela komise k dohledu nad Generální inspekcí bezpečnostních sborů (GIBS). "Odmítl si nechat diktovat," uvedl zdroj obeznámený s jednáním.

Hnutí ANO požádalo KSČM o zvážení nominace v pondělí v reakci na výzvu prezidentského kandidáta Michala Horáčka. Prezidentský kandidát připomněl, že se Ondráček v roce 1989 účastnil zásahů proti demonstrantům jako člen pohotovostního pluku. Teď by měl dohlížet na veškerou činnost policie.

Lhůta pro nominace členů do sněmovních komisí už uplynula. V případě změny nominanta by se musela vyhlásit lhůta nová.

Předsedy komisí volí tajně Sněmovna jako celek. “Stojíme před klíčovým krokem, který po více než čtvrt století může přiřknout komunistům významný post v orgánu, který je zásadní pro kontrolu policejních složek,” řekl ČTK předseda Pirátů Ivan Bartoš.

Proti bude i klub TOP 09 a Starostové a nezávislí.  “My samozřejmě nemůžeme hlasovat pro pana poslance Ondráčka. Také nemůžeme vyslovit důvěru vládě, kterou povede agent štátnej bezpečnosti. Pro nás to druhé je daleko horší než to první, ale obojí je nepřijatelné,” komentoval situaci předseda sněmovního klubu TOP 09 Miroslav Kalousek.

Zdroj: ČTK

- další články