Konec nutnosti negativních testů. Mimořádná koronavirová opatření ve Větrném Jeníkově skončila

Hygienici zrušili k pondělním 15:00 mimořádná opatření zavedená ve Větrném Jeníkově na Jihlavsku kvůli vysokému počtu nemocných s covidem-19. Vyplývá to webu krajské hygienické stanice. Opatření platila necelé dva týdny. V obci se v červenci prokázalo 20 nemocných, řekla ČTK starostka obce Martina Lisová.

Ředitelka protiepidemického odboru krajské hygienické stanice Vysočiny Alena Dvořáková ČTK řekla, že situace ve Větrném Jeníkově se uklidnila. “Někteří lidé jsou ještě doma v karanténě, někteří půjdou na druhé testy a některým končí karanténa a nemoc a dostávají se do života,” řekla Lisová.

Zatímco dřív bylo nutné uzdravení prokázat dvěma negativními testy, nyní se za vyléčené berou lidé bez příznaků po čtrnáctidenní izolaci. Opakovaně se testují jen lidé s příznaky. “Na rozsáhlých studiích se zjistilo, že asi osmý den od prvních příznaků už lidé nebývají pozitivní, pokud dál nemají žádné příznaky,” řekla Dvořáková.

Opatření zaváděla v obci asi s 650 obyvateli povinnost nosit roušky i venku, omezila provoz obecního úřadu, pošty, knihovny, muzea či restaurací. Platila od 8. července. Od 10. července měly děti z obce zakázané pobyty na letních pobytových táborech, na příměstské nesměly už od 8. července. Také opatření o táborech dnes hygienici zrušili.