Kremelský poradce Ušakov: Trump a Putin se krátce setkali

1. prosince 2018·Zprávy·Barbora Pisingerová

Prezidenti Spojených států a Ruska Donald Trump a Vladimir Putin se v pátek na okraj summitu G20 v Argentině krátce setkali. V sobotu to podle agentury Reuters prohlásil kremelský poradce Jurij Ušakov. Původně se Trump s Putinem oficiálně měli setkat na bilaterální schůzce, tu ale Bílý dům kvůli incidentu u Krymu odřekl. Další termín možného setkání obou prezidentů není podle Ušakova znám.

V Buenos Aires se sešel Ušakov s Trumpovým poradcem pro otázky národní bezpečnosti Johnem Boltonem. Po jednání kremelský činitel uvedl, že Moskva i Washington jsou připraveny v kontaktu pokračovat.

Putin na tiskové konferenci po skončení summitu prohlásil, že se chce s Trumpem setkat, až se americký prezident bude cítit připraven, stanovování podmínek ale odmítl. Americký ministr zahraničí Mike Pompeo dnes v rozhovoru s televizí CNN zopakoval, že Trump se chce s Putinem setkat, ale že Rusko musí nejdříve propustit zajaté ukrajinské námořníky.

Trump tento týden pohrozil, že kvůli incidentu, při kterém ruské námořnictvo před týdnem zajalo posádku tří ukrajinských lodí, jednání s Putinem na G20 zruší. Ještě před odletem do Argentiny tvrdil, že na schůzku je příhodný čas a že je pravděpodobné, že se s Putinem setká. Krátce nato ale z paluby prezidentského speciálu Air Force One oznámil, že vzhledem k situaci u Krymu setkání ruší.

Ukrajina po incidentu vyhlásila válečný stav a znemožňuje ruským mužům vstup do země. Putin na dnešní tiskové konferenci řekl, že vyhlášení válečného stavu zemi rozdělí, a poznamenal, že omezení vůči ukrajinským občanům Rusko neplánuje zavést.

Zprávy - další články