Kvůli domácímu porodu chlapeček zemřel. Soud rodiče uznal vinnými, trest jim ale neuložil

Za loňskou smrt předčasně narozeného dítěte po domácím porodu na jižním Plzeňsku tresty nepadnou. Před soudem ve středu stanuli rodiče dítěte. Státní zástupkyně je žalovala za usmrcení z nedbalosti. Podle ní nesli vinu za smrt chlapce narozeného v sedmém měsíci těhotenství. Soud dnes rodiče sice uznal vinnými, trest jim ale neuložil. Odůvodnil to tím, že nejvíc jsou potrestaní tím, že přišli o dítě, na které se těšili, píše server iDNES.cz. Rozsudek není pravomocný, žalobkyně se hned odvolala.

Předčasný porod se odehrál loni na konci prázdnin. Dítě žilo jen kolem dvou hodin. Rodiče ihned po porodu nepřivolali záchranku, zavolali ji až tři hodiny po porodu, když matka zjistila, že se dítě nehýbe, uvedl iDnes. Porod byl údajně nečekaný a rychlý.

“Neuvědomila jsem si v poporodní euforii, že by se k dítěti v sedmém měsíci měla hned volat záchranná služba. Nevěděla jsem to, byla to chyba. Šla jsem se pak osvěžit. Byla jsem pak v posteli, dítě na mně, placenta byla v misce vedle nás. Plánovali jsme, že ráno pojedeme k doktorovi,” cituje server výpověď ženy, která už dříve doma porodila.

V nemocnici mohlo dítě přežít

Podle lékařky záchranné služby byla v místě nepřehledná situace, v místnosti hořely dvě svíce. Dítě nedýchalo, nejevilo známky života, bylo velmi drobné. Ani několik hodin po porodu nemělo oddělený pupečník. Znalci uvedli, že dítě narozené v sedmém měsíci nemá ještě vyvinuté plíce a nedostatečně se mu okysličuje krev.

Kdyby se mu dostalo okamžitě po porodu vysoce odborné pomoci, šance na přežití by byla přes 90 procent, citoval podle serveru soudce z posudku znalce. Hlavní příčinou smrti bylo vykrvácení dítěte do placenty, která nebyla oddělena a byla zřejmě pod úrovní dítěte. Na smrti se podílela i ztráta tělesné teploty, píše iDnes.

Zdroj: ČTK