Kvůli koronaviru se zřejmě zmrazí růst minimální mzdy, řekl Zeman

5. dubna 2020·Zprávy·Barbora Pisingerová

Czech Republic’s president Milos Zeman speaks with his Serbian counterpart Aleksandar Vucic during a meeting at the Serbia Palace in Belgrade, Serbia, Wednesday, Sept. 11, 2019. Zeman is on a two-day official visit to Serbia. (AP Photo/Darko Vojinovic)

Kvůli dopadům epidemie koronaviru se velmi pravděpodobně zmrazí růst minimální mzdy. Prezident Miloš Zeman to v neděli řekl v rozhovoru pro deník Blesk. Vyslovil se také pro zmrazení růstu platů státních úředníků, zmrazení platů v Parlamentu by podle něj nepřineslo žádné peníze.

Podle prezidenta se kvůli ekonomickým dopadům epidemie bude muset v podstatě každý nějakým způsobem uskrovnit. “Velmi pravděpodobně my zmrazíme růst minimální mzdy,” řekl. Lidi podle něj nemohou čekat zvyšování životní úrovně, dokud se nepodaří uvést do chodu ekonomiku.

Minimální mzda se naposledy zvýšila letos v lednu o 1250 korun na 14.600 korun. Zvedla se i v lednu 2019. S minimální mzdou, za kterou pracuje asi 150.000 lidí, stoupá i zaručená mzda, která představuje nejnižší výdělek podle odbornosti a náročnosti práce a týká se širšího okruhu zaměstnanců.

Zeman by zachoval plánovaný růst platů učitelů, protože jsou potřeba pro vzdělanou společnost. “U těch úředníků, o nichž jsme už mluvili, tam ten růst platů bych skutečně zmrazil,” řekl. Přínos ze zmrazení růstu platů státních úředníků by byl podle něj citelný.

Zmrazení růstu platů by bylo podle prezidenta možné u poslanců a senátorů jako výraz jejich solidarity “s krvácející společností”. Vzhledem k jejich počtu by ale takové opatření přineslo “nula nula nic”, řekl.

Sledujte koronavirus a jeho dopady nejen vážně, ale i s nadhledem a v souvislostech ze všech úhlů i v audio podobě.

Zprávy - další články