Le Penová v průzkumu před eurovolbami poprvé předběhla Macrona

4. listopadu 2018·Zprávy·Lukáš Vaněk

Reprofoto Instagram Emmanuel Macron a Marine Le Pen

Francouzské nacionalistické Národní sdružení (RN, dříve Národní fronta) Marine Le Penové vůbec poprvé v průzkumu pro květnové volby do Evropského parlamentu předběhlo stranu prezidenta Emmanuela Macrona Republika v pohybu (LREM). Vyplývá to ze zveřejněného průzkumu veřejného mínění institutu Ifop, o kterém v neděli informovala agentura Reuters.

Macronovo hnutí v sondáži pro unijní volby v květnu 2019 získalo podporu 19 procent dotazovaných Francouzů, zatímco Le Penové by dalo hlas 21 procent respondentů. Pro srovnání, v posledním průzkumu Ifop z konce srpna vedla LREM s 20 procenty nad RN, která ztrácela na Macronovu stranu tři procentní body.

Krajně pravicové strany, ke kterým Reuters vedle RN zařadil i gaullistickou stranu Vzhůru, republiko (DLR) Nicolase Dupont-Aignana (sedm procent) a strany Floriana Philippota a Françoise Asselineaua (obě po jednom procentu) volající po odchodu z EU, by dohromady získaly 30 procent hlasů. Na konci srpna to bylo 25 procent.

Průzkumu, který Ifop proved 30. a 31. října, se zúčastnilo tisíc Francouzů. Institut respondentům pokládal otázku, koho by do Evropského parlamentu volili, pokud by se hlasovalo již nyní.

Zdroj: ČTK

Zprávy - další články